Akí sme, takí sme, naši sme!

Mária Škultétyová, 16. januára 2019 6:58

Túto myšlienku som si prečítala v komentári pod mojím článkom.

Foto: TASR


Bánovce nad Bebravou 16. januára (SkolskyServis.sk) - Páči sa mi. Je pekná a múdra.

Pri práci s literárnym textom som žiakom často dávala otázku: „Čo tým autor myslel?“. A keď sme na ňu odpovedali, v duchu som sa pýtala, či by bol s našimi odpoveďami spokojný, či to naozaj bolo tak. Teraz mám možnosť otestovať sa, odpovedať na otázku „Čo tým autorka myslela?“ a potom sa spýtať jej.

„Máte krivý nos?“

Tak sa volá môj článok. Na jeho začiatku je vtipný pohľad na mňa samu a po ňom už vážnejšie zamyslenie nad tým, akí sme. Pri ňom som vychádzala z opisu istej političky: „Vyššia moc vám nadelila príšerný vzhľad, aby to ostatní na prvý pohľad rozoznali. No niekedy nestihnú uniknúť pred vašimi intrigami.“ Z tohto komentára som sa dozvedela viac o autorke než o političke, ktorú opísala. Pritom o sebe sa pisateľka ani slovkom nezmienila. Slová, ktoré vyslovíme, nehovoria iba za nás, hovoria aj o nás.

A čo si myslím o myšlienke z nadpisu?

V prvom rade za ňou vidím dobrého a múdreho človeka. Nie iba preto, že neuráža, ako to v komentároch radi robíme. Pre obsah. Ak som teda túto myšlienočku správne pochopila, čítam z nej, že by sme mali prijať, ako vyzeráme. Nepatrí sa vysmievať z iných, aj keď si myslím, že poukázať na chyby je potrebné. Mali by sme to však robiť citlivo, neurážať, neponižovať človeka, lebo naši sme. Slovo naši je silné slovo. Ja si pod ním predstavujem predovšetkým svojich rodičov, svoju rodinu. Tento prívlastok často vyslovujeme najmä v súvislosti so športovcami. Držíme palce našim. Ako dopadli naši? V športe, v súťaži škôl vždy držíme palce našim, fandíme našim, tešíme sa, keď naši vyhrajú. Naši sú naši! Naši znamená blízkosť, spolupatričnosť človeka s človekom.

Čo tým autorka myslela?

Keď som si prečítala článok, to bola prvá veta, ktorá mi napadla. Ako vyzeráme, si skutočne nevyberáme, aký máme charakter, záleží aj od prostredia, v ktorom vyrastáme. Rôznorodosť je úžasná. Niektorí ľudia sú prirodzene láskaví, iní to majú ako na hojdačke, ale aj ti najhorší majú k tomu možno dôvod. Niekde som počula, že keď chceš vedieť, prečo niekto urobil to, čo urobil, musíš si na čas obuť jeho topánky.

Záver nechám na vás, milí čitatelia!

Téma TASR