Ak súťažiť, tak zvíťaziť

Stanislav Malega, 15. júna 2015 10:30

Žiačka Obchodnej akadémie v Prievidzi po úspechu v krajskej súťaži Môj nápad pre región získala prvenstvo v rámci Slovenska.

Foto: Stanislav Malega
Prievidza 15. júna (SkolskyServis.sk) - Pekný to výrok, no ťažšie splniteľný. Veď každý, kto sa chystá na súťaž, tam ide preto, aby zvíťazil. S takým cieľom sa vybrala na celoslovenskú súťaž aj Simona Rendeková z našej školy. Do celoštátneho finále odchádzala so zmiešanými pocitmi. V krajskom kole súťaže Môj nápad pre región síce obsadila tretie miesto, ale rozum a srdce jej hovorili, že i tak sa dá zabojovať o najvyššiu priečku.

Celoslovenská súťaž, ale už pod názvom Môj projekt pre región, sa konala 10. júna v Banskej Bystrici. Simona v konkurencii desiatich súťažiacich predstavila svoj prepracovaný a dopracovaný projekt Panské domy hornej Nitry.
Simona projekt obohatila o nové materiály. Pribudli biltén kaštieľa Čereňany, či kalendárium a plagáty podujatí v parku kaštieľa. „Do kalendária sme navrhli šesť akcií. Tie by sa mohli konať v krásnom prostredí parku. Štyri z nich sú zamerané na gastronómiu, dve na históriu. A prečo gastronómia? Lebo majiteľ kaštieľa pán Filo je excelentný kuchár. Verejnosť by iste mohli zaujať Party s caltou, Melencová horúčka, Perky, Čerenianské lokše,“ tvrdí autorka projektu.

Ďalšou novotou je autorkin návrh či skôr výzva pre ostatné historické oblasti či regióny Slovenska. Tak ako vznikol biltén Panské domy hornej Nitry, mohli by vzniknúť biltény Panské domy Abova, Panské domy Hontu, Šariša, Liptova, či Tekova. Z týchto regionálnych materiálov by potom mohla vzniknúť encyklopedická príručka Panské domy Slovenska. „Ústredný zoznam pamiatkového fondu Slovenska obsahuje viac ako 11 600 nehnuteľných kultúrnych pamiatok, ktoré sa nachádzajú v 24 pamiatkových rezerváciách a v 97 pamiatkových zónach. Z tohto obrovského počtu tvoria práve panské domy asi 20 – 30 % . Myslíme si, že s grantovou podporou a spoluprácou s ÚZPF, SACR, SACKA, ministerstva dopravy a ministerstva kultúry by sa tento nápad mohol zrealizovať aj v praxi,“ dodala Simona.Svojím projektom a nápaditosťou Simona porotu zaujala tak, že získala v súťaži prvenstvo.
Blahoželáme!!!

Téma TASR