Aj som si poplakal. Sme tu na svete krátko a ubližujeme si

Mária Škultétyová, 3. septembra 2017 7:07

Povedal mi to Radko, hendikepovaný mladý muž, o ktorom som nedávno písala.

Foto: Pixabay


Bánovce nad Bebravou 3. septembra (SkolskyServis.sk) - Len pripomeniem, že má pozitívny vzťah k prírode a dobré srdiečko. V kratučkom článočku som hovorila, ako napráva chyby ľudí, ktorí znečisťujú životné prostredie. Text bol publikovaný na ŠS a prebrali ho aj regionálne noviny.

Teraz sa pri mne zastavil, aby mi poďakoval za článok. Keď som mu povedala, že už mi zaň niekoľko ľudí ďakovalo, oči sa mu rozžiarili ako hviezdičky a pokračoval: „ Stretol som pani profesorku Novotnú z gymnázia a tá mi povedala, že má pre mňa prekvapenie. Zobrala ma do školy a ukázala mi nástenku, na ktorej bol článok o mne a text, že takto hendikepovaní ľudia ukazujú zdravým, ako sa majú správať. Ale boli aj takí, čo sa ma pýtali, či nie je hanba zbierať na ulici odpadky. Povedal som , že nie, že hanbiť sa majú tí, čo ich tam odhodili. Nie som sám, čo to takto cítim. Bol som s mamou v Trenčíne a tam som videl človeka, ktorý zbieral odpadky, čo ležali na zemi. Mal som strýka lesníka a ten mi vždy hovoril, že ako sa my budeme správať k prírode, tak nám to príroda vráti. Ona nám to tak aj vracia.“ Ja som si pomyslela, že kratučký rozhovor s Radkom by možno priniesol väčší úžitok ako hodinová odborná prednáška o ochrane životného prostredia. Lebo takéto príklady obzvlášť priťahujú. A navyše, jeho prejav je úžasný, váži každé slovo, čo vypovie, a dobre sa počúva.

Ešte niečo Radka ťažilo. „Na internete som čítal, že dve tínedžerky z pomsty zbili svoju kamarátku. Aj som si poplakal, bolo mi to ľúto. Sme tu na svete krátko a ubližujeme si. Aj o tom by ste mohli napísať,“ povedal nakoniec. A ja som mu to sľúbila.

Radko z bánovskej Archy - http://skolskyservis.teraz.sk/stredne-skoly/radko-z-banovskej-archy/36409-clanok.html

Téma TASR