Aj po uplynutí dvoch rokov jej strata bolí

PaedDr.Helena Rusnáková, 21. mája 2018 9:20

O kom hovoríme? O misionárke, Veronike Ráckovej z obce Bánov.

Misionárka Veronika Rácková z obce Bánov Foto: Helena Rusnáková


Nové Zámky 21. mája (SkolskyServis.sk) - Veronika Rácková bola sestra Misijnej kongregácie služobníc Ducha Svätého (verbistka), pôsobila ako lekárka a slovenská misionárka v Južnom Sudáne. Naposledy pracovala ako vedúca zdravotného strediska sv. Bakhity v meste Yei v Južnom Sudáne. Zomrela tragicky, počas výkonu svojho povolania. Jej telo prevŕtali guľky ozbrojencov, ktorí strieľali na auto vracajúce sa z nemocnice, kam sestra Veronika práve odviezla rodiacu matku. Sestra Veronika zomrela 20.mája 2016.

Pri príležitosti nedožitých narodenín a 2. výročia tragického odchodu misionárky Veroniky Ráckovej bola vydaná aj kniha Slovenská mučeníčka , Veronika Theresia Rácková, SspS z pera Pauly Ráckovej - Mrázovej.

„Kniha je spomienkou na život a dielo, ktoré je čarovné svojou pestrosťou,cieľavedomou odvahou, no i osobnou pokorou orientovať na svoje schopnosti na pomoc trpiacim. Čitatelia sa oboznámia so životom a dielom sestry Veroniky okrem základnej charakteristiky jej života a diela aj cez časť Dialógy, cez autentické rozhovory, ktoré ponúkajú hlbší pohľad do osudov lekárky, ktorá viac ako na 100 percent sa držala svojej lekárskej prísahy - pomáhať chorým a trpiacim.

Kniha sa dostala ku svojim čitateľom po prvýkrát dňa 19.mája, t.r., kedy sa v Bánove konala spomienková akcia na pamiatku sestry Veroniky. Súčasťou podujatia bolo odhalenie busty sestry Veroniky Therese Ráckovej na bánovskom cintoríne a svätá omša v kostole, za účasti stoviek Bánovčanov, ako aj predstaviteľov rôznych inštitúcií . Podujatia sa zúčastnila aj poslankyňa NR SR, Eva Smolíková.


PaedDr.Helena Rusnáková (OA Šurany)

Stredoškolská učiteľka predmetov nemecký jazyk a dejepis.

Téma TASR