ZŠ Vajanského v Lučenci sa zameriava na jazyky i prírodné vedy

TASR, 9. októbra 2017 10:15, aktualizované 9. októbra 12:38

Do 80. rokov minulého storočia siaha história Základnej školy (ZŠ) na Vajanského ulici v Lučenci.

Lučenec 9. októbra (TASR) – Podľa slov jej riaditeľky Jany Kamenskej v minulom školskom roku oslávili 35. výročie svojho založenia.

Na snímke Základná škola na Vajanského ulici v Lučenci, 9. októbra 2017. Foto: TASR/Branislav Caban„Je to typická sídlisková škola, postavená tak, ako sa v tom čase stavali typizované školy. Dieťa vojde ráno do školy a kým z nej popoludní neodíde, nemusí sa presúvať z budovy do budovy. Všetko máme pod jednou strechou,“ uviedla riaditeľka s tým, že ZŠ sa od začiatku sústreďovala na rozšírené vyučovanie cudzích jazykov a slúžila nielen pre okolité lučenecké sídliská, ale aj ako spádová škola pre obce z blízkeho okolia. „Niektoré majú totiž len prvý školský stupeň, prípadne vôbec nemajú ZŠ,“ dodala.

Školu v čase jej výstavby vybudovali ako komplexný areál so všetkým potrebným vybavením, takže v nasledujúcich obdobiach podľa Kamenskej nebolo potrebné dostavovať prípadné ďalšie budovy. „Jediné, čo sa dobudovalo, sú ihriská na plochách okolo školy. Tak vzniklo napríklad dopravné ihrisko či volejbalové ihrisko,“ načrtla.

Výraznejšej obnovy sa škola dočkala po roku 2000, keď dostala novú, sedlovú strechu, ktorá nahradila pôvodnú plochú. V roku 2011 prebehla i celková rekonštrukcia školských budov, financovaná z eurofondov. „Urobilo sa zateplenie, všade sa vymenili okná a v telocvičniach boli položené nové podlahy. Zrenovované boli aj všetky detské toalety. Tie na školách často nebývajú v ideálnom stave, my ich však máme v úplnom poriadku,“ poznamenala riaditeľka, podľa ktorej im celková rekonštrukcia pomohla okrem iného pri úspore energií.

„V súčasnosti nám nikde nezateká a nemáme ani žiadne iné problémy v súvislosti s technickým stavom školských budov. Stačí nám teda robiť len bežnú údržbu,“ dodala.

Rozšírená výučba jazykov, dôraz na prírodné vedy či environmentálnu výchovu

To sú podľa riaditeľky Základnej školy (ZŠ) na Vajanského ulici v Lučenci Jany Kamenskej hlavné oblasti, na ktoré sa sústreďujú v rámci výchovno-vzdelávacieho procesu.

"V každom ročníku máme jednu triedu s posilneným vyučovaním cudzích jazykov. Od prvého ročníka vyučujeme angličtinu, potom je možnosť pridať druhý cudzí jazyk - francúzsky, nemecký či ruský a v ponuke máme aj španielsky," konkretizovala Kamenská.

Pozornosť však venujú i prírodným vedám a environmentálnej výchove, v rámci ktorej sa snažia o budovanie kladného vzťahu detí k životnému prostrediu. "Pomáha nám v tom i náš krásny zelený areál okolo školy, kde máme takmer 500 stromov a kríkov. Jeho súčasťou je i náučný chodník, kde sa na informačných tabuliach môžu veľa dozvedieť o prírode," podotkla riaditeľka s tým, že na pozemku za školou zriadili i hmyzí hotel, ktorý je v školách tiež určitou raritou.

"Deťom sprostredkúvame precítenie prírody prostredníctvom pocitového chodníka, život liečivých rastlín vnímajú v bylinkovej špirále, pestovaniu rôznych úžitkových a okrasných rastlín sa venujú na políčku, v skleníku alebo vo fľaškovníku. Okrem toho tu máme dve jazierka s rybami a korytnačkami a v triedach žiaci chovajú africké slimáky," doplnila.Počet žiakov, ktorí školu navštevujú, sa blíži k 600, vďaka čomu je druhou najväčšou ZŠ v Lučenci. "Počet detí nám posledné štyri roky narastá, pretože každý rok otvárame minimálne jednu jazykovú triedu a o ne je medzi rodičmi veľmi veľký záujem," vysvetlila Kamenská. O žiakov sa stará približne 50-členný pedagogický zbor. "Zamestnancov školy je však podstatne viac, dokopy zhruba 90. Dosť z nich pracuje v našej školskej jedálni, ktorá varí i pre ďalšie dve školy. Denne tak pripraví okolo 1000 obedov," poznamenala riaditeľka.

V škole majú tiež Novohradskú izbu, miestnosť venovanú regionálnym tradíciám. "Približujeme v nej žiakom, ako ľudia žili v minulosti a čo je pre náš región typické. Máme v nej vystavené rôzne artefakty, deti sa tam môžu napríklad zoznámiť s tým, ako vyzerajú krosná. Niekoľkokrát sme v nej zorganizovali aj páračky," načrtla Kamenská. Pokračovanie v regionálnej výchove v škole je však podľa nej otázne, keďže štátny vzdelávací program im nedáva veľa priestoru na jej vyučovanie.

Fotogalériu si môžete pozrieť po kliknutí na fotografiu:Na snímke je jedáleň Základnej školy na Vajanského ulici v Lučenci, 9. októbra 2017. Foto: TASR/Branislav Caban


ZŠ Vajanského v Lučenci má viacero aktivít zameraných na projekty

Aktivity zamerané na rôzne projekty sú jednou z dôležitých oblastí, na ktoré kladú dôraz na Základnej škole (ZŠ) na Vajanského ulici v Lučenci. TASR o tom informovala jej riaditeľka Jana Kamenská, podľa ktorej na škole v minulosti prebiehali dva projekty Comenius. V rámci nich spolupracovali so školami z Belgicka, Španielska, Poľska, Maďarska či Turecka.

„V súčasnosti máme aktívny jeden projekt Erasmus, ktorý je zameraný na vzdelávanie pedagógov,“ priblížila riaditeľka s tým, že v budúcnosti plánujú aj ďalšie projekty v rámci tohto programu, ktoré by mali byť upriamené i na výmenné pobyty žiakov.

Jednou z najznámejších absolventiek ZŠ je redaktorka a spisovateľka Veronika Homolová Tóthová „V rámci Slovenska sa doň dostalo len 60 škôl a z našej oblasti sme jedinou, ktorej sa podarilo zapojiť. V rámci tohto projektu nám bude dodaný takzvaný IT Science Lab, čiže vlastne balíček technológií pre prírodné vedy,“ vysvetlila Kamenská.

Z projektov sa však darí zveľaďovať aj vybavenie školy. „Odborné učebne sú kvalitne vybavené vďaka národnému projektu ŠIOV, k mnohým učebným pomôckam prispel projekt PRINED, k zveľadeniu exteriéru zase projekt Modré školy. Vlani sme na mieste bývalej asfaltovej plochy postavili multifunkčné ihrisko a chceme k nemu ešte dostavať krytú tribúnku. Máme v pláne renovovať aj atletickú dráhu a radi by sme vymenili tabule v triedach, aby sa zvýšil komfort výchovno-vzdelávacieho procesu,“ vymenovala riaditeľka plány do budúcnosti.

Škola ale rozvíja i mimoprojektové aktivity. „Máme veľmi dobrý družobný vzťah so ZŠ J. A. Komenského z Loun v Českej republike. Minulý rok boli ich žiaci u nás na týždňovom pobyte, pričom bývali v rodinách našich žiakov. Poskytli sme im určité zoznámenie s juhom Banskobystrického kraja, spoznávali náš región a videli tiež, ako funguje naša škola,“ načrtla Kamenská.

Jednou z najznámejších absolventiek ZŠ je redaktorka a spisovateľka Veronika Homolová Tóthová, autorka knihy Mengeleho dievča. „Na túto školu som sa prihlásila sama, keď som bola druháčka na inej ZŠ. Moji rodičia o tom ani nevedeli. Vajanského totiž mala triedu zameranú na jazyky a keď sa robili prijímačky, prihlásila som sa na ne, lebo učitelia hovorili, že sa tam budeme učiť po indiánsky,“ zaspomínala si s úsmevom na školské časy. Nakoniec to podľa nej bola o niečo menej vzrušujúca ruština, ale na škole už zostala.

„Mám na ňu pekné spomienky. Mali sme šťastie na pár zaujímavých učiteľov. Najviac si spomínam na našu triednu na druhom stupni, pani učiteľku Vaskyovú, ktorá nás učila matematiku. Vždy hovorila: 'Mýliť sa je ľudské, na matematike neprípustné',“ dodala Homolová Tóthová.

Ako ďalej spomenula, škola jej dala naozaj veľmi dobré základy z ruštiny a angličtiny, na ktorých sa dalo ďalej stavať. „Páčili sa mi aj hodiny telesnej výchovy, na ktorých sme sa vďaka veľkým ihriskám venovali rôznym športom. Mala som rada aj 'pestovateľské práce' na políčkach za školou. V družine sme si potom robili ovocné a zeleninové šaláty alebo šťavy z našej úrody,“ zakončila spisovateľka.

Téma TASR