ZŠ v Lietavskej Lúčke má vďaka prestavbe vynikajúce podmienky

TASR, 17. júna 2013 10:45

V škole pôsobí 19 pedagógov, vrátane špeciálneho pedagóga zamestnaného na čiastočný úväzok.

Základná škola (ZŠ) v Lietavskej Lúčke, ktorú navštevuje 239 žiakov, je zameraná na vyučovanie informatiky a jazykov Foto: Pavol Ďurčo/TASR
Lietavská Lúčka 17. júna (TASR) – Základná škola (ZŠ) v Lietavskej Lúčke, ktorú navštevuje 239 žiakov, je zameraná na vyučovanie informatiky, jazykov a podľa jej riaditeľky Oľgy Gašpierikovej má vďaka prestavbe pred štyrmi rokmi vynikajúce materiálno-technické podmienky.

V škole podľa jej slov pôsobí 19 pedagógov, vrátane špeciálneho pedagóga zamestnaného na čiastočný úväzok. "Máme dve jazykové laboratóriá, dve počítačové učebne. V každej triede možnosť prepojenia notebooku na plazmový televízor, prípadne dataprojektory a vizualizéry. Vynikajúco máme vybavenú chemickú a fyzikálnu učebňu, učebňu biológie. Takéto špičkové vybavenie veľmi uľahčuje vyučovanie. Počítačové vybavenie deti už berú ako prirodzené, pretože s ním pracujú doma. Ale často, keď sa dostanú do športových zápolení s ostatnými školami, hovoria, že máme lepšie vybavenie," povedala Gašpieriková.

Podmienky v ZŠ lákajú aj pedagógov a riaditeľka dostáva denne ich žiadosti o zamestnanie v pedagogickom zbore, ktorý má podľa nej vekový priemer 35 až 40 rokov. "Bohužiaľ, musím žiadosti odmietať. Možno sú to vynikajúci pedagógovia alebo sú nadšení pre toto povolanie. Ale momentálne nemáme voľné pracovné miesto," podotkla Gašpieriková.

ZŠ má podľa starostu Lietavskej Lúčky Mariana Sliviaka samostatnú budovu pre 1. až 4. ročník, vybudovanú v roku 1937 a samostatnú budovu pre 5. až 9. ročník z roku 1962. "Prvú školu postavili v obci v roku 1920 a v súčasnosti v nej sídli obecný úrad. Ročníky 5. – 9. majú telocvičňu v samostatnej budove a ročníky 1. – 4. majú telocvičňu priamo v budove školy. Sme spádová škola pre obec Porúbka, z ktorej nás navštevujú žiaci od prvého ročníka a pre deti z Lietavskej Svinnej – Babkova od piateho ročníka. Máme aj školský klub detí, otvorený od 6.30, aby sme rodičom vyšli v ústrety. Samozrejme aj centrum voľného času, kde majú deti dostatok krúžkov a môžu ho využívať v maximálnej možnej miere," uviedol Sliviak. Riaditeľka školy doplnila, že žiaci využívajú aj možnosť zapojiť sa do súťaží, ktoré organizujú CVČ. "Poprípade využívajú celoslovenské súťaže, napríklad Korsem. Je to korešpondenčný seminár, zameraný na environmentálnu výchovu, v ktorom sa do celoslovenského finále dostali naše dve žiačky. V okresnom kole olympiády v anglickom jazyku sme mali žiačku na 2. mieste. Každoročne robíme ekologickú stopu školy a tam tiež dosahujeme pekné výsledky," informovala Gašpieriková s tým, že škola sa zapája aj do zberu druhotných surovín – papiera, batérií a elektroodpadu.

Jedným z cieľov školy bolo aj zlepšenie v celoslovenskom testovaní. "V tomto školskom roku sa nám to oproti vlaňajšku podarilo dosť výrazne. V budúcom školskom roku chceme určite udržať vedomostnú úroveň. Ale starať sa aj o to, aby sa tu žiaci cítili dobre a boli tu šťastní. So starostom plánujeme napríklad projekt cezhraničnej spolupráce so školou v Horní Bečve z Českej republiky," dodala riaditeľka ZŠ.


Téma TASR