Základom Každej školy sú dobrí učitelia

OTS, 21. marca 2019 16:54, aktualizované 22. marca 8:52

Kvalita vzdelania na základných a stredných školách sa neodvíja len od ich vybavenia.

Foto: Poštová banka
Bratislava 21. marca (OTS) - Vynikajúce školy vytvárajú najmä vynikajúci pedagógovia. Poštová banka a Komenského inštitút preto spustili projekt Na každej škole záleží. Učitelia vďaka nemu získajú profesionálny rozvoj, žiaci učiteľov s inovatívnym prístupom a školy finančný príspevok na realizáciu svojich projektov.
Foto: Poštová banka

Nikto nevie kedy sa dočkáme potrebnej a dlho očakávanej reformy školstva zo strany ministerstva. Lepšie vzdelanie našim deťom však chceme dopriať už dnes. Poštová banka podporuje finančne vzdelávanie detí a mládeže, ktoré je základom výchovy zodpovednej generácie ľudí. „Uvedomujeme si však, že ak chceme zmeniť myslenie a správanie študentov, reformou musia prejsť v prvom rade učitelia, aby sa študentom prihovárali moderným jazykom a pri vyučovaní používali účinné, inovatívne postupy. Preto sme sa rozhodli, že spolu s Komenského inštitútom začneme pracovať na rozvoji učiteľov, a to aj v tých najmenších obciach a školách,“ dodáva hovorkyňa Poštovej banky Lýdia Žáčková.
Foto: Poštová banka

Podpora pre každý región
Mnohé z aktivít na reformu školstva a zavádzanie inovácií sa dejú vo veľkých mestách. „Pokiaľ chceme reformovať školstvo, je nevyhnutné do toho zapojiť všetky školy – od malých dediniek cez mestá, od Skalice až po Humenné. Pretože na každom žiakovi a na každej škole záleží,“ hovorí Juraj Hipš z Komenského inštitútu.
Foto: Poštová banka

Do programu Na každej škole záleží sa ako prví mohli prihlasovať učitelia a riaditelia základných a stredných škôl z Banskobystrického kraja. Získali tak 4 jednodňové workshopy na aktuálne témy v oblasti vzdelávania. Na prvom, v polovici februára, si spolu s lektorkami vyskúšali prácu s rôznymi koučingovými technikami napríklad parafrázovanie, prácu s tichom, objavili potenciál i silu otázok a poučili sa z najčastejších chýb pri ich kladení. Na ďalšom workshope o kritickom myslení zistili ako ho u študentov rozvíjať, ako trénovať argumentáciu a prezentačné zručnosti. Ďalšie dva workshopy ich ešte len čakajú. Na vlastnej koži si budú môcť vyskúšať ako učiť pomocou zážitku, ako následne tento zážitok vo výučbe spracovať a pretaviť ho na vedomosť. Hovoriť budú aj o tvorbe a realizácii vzdelávacích projektov, ale aj o finančnej gramotnosti.
Foto: Poštová banka

Finančný príspevok na zmenu
Učitelia, ktorí absolvujú aspoň dva workshopy, môžu požiadať o grant vo výške 2 000 eur na realizáciu projektu zmeny na svojej škole. Príspevok z grantu získa 5 škôl. Okrem toho im bude pridelený aj skúsený mentor, odborník z oblasti školstva, ktorý spolupracuje s Komenského inštitútom, a ktorý ich bude usmerňovať pri realizácii projektu. Viac informácii nájdete na stránke www.kazdaskola.sk.
Foto: Poštová banka

Téma TASR