Základná škola v Kvačanoch učí žiakov narábať s osobnými financiami

TASR, 17. decembra 2012 9:36

Podľa riaditeľky ZŠ Márie Rypákovej je hlavným dôvodom neustáleho podávania grantových žiadostí, aby na rozvoj aktivít nemuseli zakaždým žiadať finančné prostriedky od rodičov.

Kvačany 16. decembra (TASR) – Intenzívnym zapájaním sa do najrôznejších projektových výziev sa obecná základná škola (ZŠ) v Kvačanoch, ktorá slúži ako spádová škola pre desať obcí z blízkeho okolia Sielnickej zátoky Liptovskej Mary, snaží rozvinúť svoje vzdelávacie aktivity.

Na snímke riaditeľka ZŠ v Kvačanoch Mária Rypáková Foto: Oliver Ondráš/TASR


„Patrili sme v tomto smere už od začiatku 90. rokov doslova medzi priekopníkov, keď mnohé školy ešte ani netušili o podobných možnostiach. Hlavným dôvodom neustáleho podávania grantových žiadostí je, aby sme na rozvoj našich aktivít nemuseli zakaždým žiadať finančné prostriedky od rodičov. Preto sa všemožne snažíme hľadať iné zdroje,“ vysvetlila pre TASR riaditeľka ZŠ v Kvačanoch Mária Rypáková.

Zároveň zdôraznila, že rastúce počty a konkurencia žiadateľov znižujú pravdepodobnosť schválenia podaných projektov. „Najviac ma mrzí, že sme už trikrát neuspeli s projektom premeny tradičnej školy na modernú. Vytriezveli sme tak z romantickej naivity, že stačí napísať dobrý projekt a zákonite uspejeme. Už vieme, že to nie je celkom pravda,“ skonštatovala.

Napriek tomu na podporné projekty v Kvačanoch nezanevreli a najnovšie sa zamerali na zlepšenie finančnej gramotnosti detí. „Má to určite zmysel, lebo na obyvateľstvo okolitých malých dediniek dolieha ekonomická kríza a rast nezamestnanosti. Nad rámec štátneho vzdelávacieho programu sme sa preto rozhodli učiť našich žiakov, aby v budúcnosti dokázali čo najlepšie narábať s osobnými financiami," dodala slovenčinárka Antónia Matušková.

Téma TASR