Za deťmi v nemocničnej ZŠ B. Bystrica chodia učiteľky k ich lôžkam

TASR, 20. marca 2017 10:00, aktualizované 20. marca 17:11

Oficiálny názov školy znie ZŠ pri zdravotníckom zariadení, spadá pod Okresný úrad v Banskej Bystrici a využíva priestory DFNsP, ktoré má prenajaté.

Na snímke výučba v Základnej škole zriadenej pri Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou v Banskej Bystrici Foto: TASR/Branislav Račko



Banská Bystrica 20. marca (TASR) – Základnú školu (ZŠ), zriadenú pri Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou (DFNsP) v Banskej Bystrici, by si rodičia za bežných okolností pre deti nikdy nevybrali. Znamená to totiž jediné, že ak ju ich ratolesti navštevujú, sú choré a hospitalizované v detskej nemocnici. Škola fungujúca v špeciálnom režime je tu však na to, aby malí pacienti nevymeškali učivo a po návrate do svojej školy sa mohli plnohodnotne zaradiť do vyučovacieho procesu medzi svojich rovesníkov. Vysvedčenia tejto ZŠ kmeňové školy detí, nech sú z ktoréhokoľvek mesta či obce, akceptujú v plnom rozsahu.

Oficiálny názov školy znie ZŠ pri zdravotníckom zariadení, spadá pod Okresný úrad v Banskej Bystrici a využíva priestory DFNsP, ktoré má prenajaté. Podľa vedenia ZŠ je spolupráca s nimi výborná. Začiatky školy siahajú do roku 1955, kedy sa v nej začalo prvé vyučovanie. Fungovala v rámci vtedajšieho Krajského ústavu národného zdravia, bola otvorená jedna trieda, v ktorej sa vyučovalo 19 detí z rôznych oddelení nemocnice. Po výstavbe Rooseveltovej nemocnice sa škola v roku 1983 presťahovala do súčasných priestorov. Dnes má šesť tried ZŠ, päť oddelení školského klubu a dve triedy materskej školy. V súčasnosti je v starostlivosti základnej školy spolu s materskou 72 hospitalizovaných detí.

Moderná nemocničná ZŠ poskytuje výchovu a vzdelávanie všetkým hospitalizovaným deťom. Riadi sa podľa aktuálnych školských vzdelávacích programov, spôsob výučby je však iný ako v bežnej škole.



"Deti majú denne jeden až tri predmety a hodina netrvá 45 minút. Všetko závisí od ich zdravotného stavu a odporúčania ošetrujúceho lekára. Učiteľky za nimi väčšinou chodia k lôžkam, prístup k nim je individuálny. Na každom oddelení máme malú triedu, do ktorej deti, ktoré nemajú žiadnu "izolačku" alebo leukopenický režim, či iné zdravotné obmedzenia, môžu prísť a učiť sa spolu. Niekedy to funguje tak, ako v málotriedke. Deti sú z viacerých ročníkov a ide skôr o také skupinové vyučovanie. Vzájomne si pomáhajú, napríklad tretiak pomáha prvákovi, kým pani učiteľka vysvetľuje látku siedmakovi. Naši žiaci majú všetky predmety, okrem náboženstva, etickej a telesnej výchovy," konštatovala pre TASR riaditeľka ZŠ Eva Hubáčková.

Učitelia pri vyučovaní využívajú nielen klasické pracovné zošity a učebnice, ale aj iPody, tablety, počítače a rôzne výukové programy, ktorými deti namotivujú. Opakovanie učiva prebieha väčšinou zábavnou formou.

"Deti vracajúce sa k nám, napríklad onkologické alebo hematologické, ktorých liečba trvá aj viac ako rok, sú u nás známkované a dostávajú návrh na vysvedčenie, ktorý posielame kmeňovej škole. Fantasticky s nami spolupracujú, zachováva sa tak kontinuita medzi nami a týmito školami," dodala Hubáčková.



Deti za múrmi nemocnice sa tešili z Handzušovho Stanley Cupu v posteli

Zmieriť sa s tým, že dieťa je choré a niekedy dlhodobo hospitalizované v Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou v Banskej Bystrici, dá psychicky zabrať nielen rodičom, ale najmä samotnému dieťaťu. S novým prostredím a ľuďmi sa najmenším pomáhajú vyrovnať usmievavé a milé učiteľky Základnej školy (ZŠ) pri tomto zdravotníckom zariadení. Každý deň ich niečím prekvapia a pripravia pre ne program, aby na chorobu mysleli čo najmenej a čas na lôžku im ubiehal čo najrýchlejšie. Každý malý pacient, ktorý akurát slávi narodeniny, sa môže tešiť na darčeky, vyzdobenú izbičku, balóniky a oslavu, ktorú im pri lôžku pripravia učiteľky.

"Nie sme pre ne len učiteľky, ale i kamarátky a snažíme sa im zastúpiť aj maminky, ktoré z rôznych dôvodov nemôžu byť pri nich. Málokto verí, že aj v nemocnici môže byť toľko dobrej nálady, zábavy a radosti. Máme okolo seba veľa dobrých ľudí a občianskych združení, ktorí nám pomáhajú," konštatovala pre TASR zástupkyňa nemocničnej ZŠ Mária Lauková.

Deti v nemocnici absolvujú rôzne atraktívne aktivity od hrania sa, cez divadelné predstavenia, vystúpenia a besedy so zaujímavými ľuďmi až po tvorivé dielne, kde sa im venujú profesionáli. Rozhodne sa nenudia. I napriek ťažkým diagnózam a dlhým hospitalizáciám, za múrmi nemocnice niekedy zažijú viac, než keby boli doma. Chodievajú medzi ne známe osobnosti, športovci, speváci, tanečníci, herci, ale i klauni, pri ktorých ani jedna tvárička nezostane smutná.



"Mali sme tu olympijského víťaza v chôdzi Mateja Tótha, olympijskú víťazku, biatlonistku, Anastaziu Kuzminovú, deti si mohli siahnuť na ich medaily a odfotiť sa s nimi. Chodia medzi nás boxeri, o ktorých sa hovorí, že sú to tvrdí chlapi, ale srdce majú úžasné," priblížila Lauková.

Ich dlhoročným a "fantastickým kamarátom s veľkým srdcom" je však najmä hokejista Michal Handzuš. "Keď vyhral Stanley Cup a mal ho iba na 24 hodín, tak okrem toho, že išiel na banskobystrické námestie, aby ním potešil ľudí, hodinu strávil aj u nás na onkológii. Tú hodinu chcel venovať iba našim deťom, bez prítomnosti verejnosti a médií. Bol úžasný, deťom dal pohár do postele, podpisoval sa im, kde len chceli a fotili sa. Veľmi si to vážime. Miško a jeho manželka Zuzanka nám vždy pomôžu, keď niečo potrebujeme," dodala Lauková.

Deťom pomáhajú zvládať vážne choroby zábavné i poučné aktivity

Učitelia Základnej školy (ZŠ) pri zdravotníckom zariadení v Banskej Bystrici majú na rozdiel od pedagógov v bežných školách svoju prácu psychicky oveľa náročnejšiu. V detskej nemocnici učia a venujú sa vážne chorým deťom, ktorých diagnózy poznajú.

"Veľakrát doma rozmýšľam nad deťmi, ktoré učím v nemocnici, ako im urobiť ďalší nový deň krajší a ľahší, aby som im pomohla zvládnuť chorobu. Môžem to robiť iba prostredníctvom výchovno-vzdelávacích aktivít, ktoré viem za tie roky praxe," uviedla pre TASR riaditeľka ZŠ Eva Hubáčková. V nemocničnej škole učí už od roku 1989.

Učitelia sa snažia, aby malí pacienti neboli za bránami nemocnice o nič ukrátení. Chodia za nimi múzejníci aj s exponátmi z Tihányiovského kaštieľa Stredoslovenského múzea, kde je prírodovedná expozícia, pravidelne prichádzajú pracovníci knižníc či lesní pedagógovia, ktorí donesú deťom do nemocnice les. Mnohé z nich sa tam pre diagnózu nedostanú a takto majú pri sebe šišky, triedia semienka, vidia parohy jeleňa alebo počujú vábenie. Priamo v nemocnici dokonca ryžovali zlato a dostali aj certifikát.



Stretávajú sa tiež s hercami, ktorí im chodia hrať veselé rozprávky. Počas predstavení sa deti zapájajú do deja a skúsia si rolu herca. Túto umeleckú skúsenosť majú možnosť získať vďaka dlhoročným projektom Lýdie Baranovej z odboru kultúry mesta Banská Bystrica. Často bývajú podujatia, keď zdravé deti prídu s programom pre chorých kamarátov. Zaujímavé sú i tanečné vystúpenia folklórnych súborov, detí zo ZUŠ, ale aj moderné tance Alishaby.

"Práve podobné aktivity dodávajú deťom potrebnú energiu," dodala zástupkyňa nemocničnej ZŠ Mária Lauková.


Téma TASR



Používaním stránok SkolskyServis.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac