Využite čitateľský denník na maximum

OTS, 4. októbra 2018 14:53

Keď začnete používať čitateľský program aj pri vyučovaní cudzích jazykov, získate dobrý prehľad o individuálnej jazykovej úrovni študentov.

Foto: Dr. Josef RAABE Slovensko
Bratislava 4. októbra (OTS) - Pravidelným čítaním cudzojazyčnej beletrie tak podporíte aj celkový progres pri štúdiu cudzích jazykov.

Už aj pre prácu s malými čitateľmi vo veku od 5 do 10 rokov môžete využiť skupinový čitateľský záznam. Napríklad tým, že spoločne vytvoríte plagát s odôvodnením. S použitím farieb, rôznych symbolov či smajlíkov ľahšie získate pozornosť malých čitateľov. Takto potom zábavnou formou a s pomocou detí môžete zhodnotiť príbeh. Na plagáte popíšete, čo sa im páčilo viac a čo menej a prečo. Touto aktivitou podporíte u mladších detí rozvoj jednoduchej slovnej zásoby. Učitelia aj žiaci určite ocenia šikovné slovníky na záložkách vždy podľa príbehu, ktorý kniha spracováva (napr. Peter Pan, Kniha džunglí, Alica z krajiny zázrakov).
Foto: Dr. Josef RAABE Slovensko

Vedenie čitateľských záznamov u starších čitateľov ponúka samozrejme viac aktivít na výber. So študentmi sa môžete rozprávať o ich očakávaniach od konkrétnej knihy podľa obálky, autora či žánru, ktorý si zvolili. Lektor môže využiť moment prekvapenia v knihe (rôzne zvraty v deji) na vytvorenie novej diskusie, kde môžu študenti preskúmať prekvapivé či predvídateľné konanie postáv. Ako a prečo podľa nich konali a pod.? Aký je ich názor na postavy (ich správanie, vzťahy, rozhodnutia) a ako by reagovali v danej situácii on/ona?
Foto: Dr. Josef RAABE Slovensko

Pri hodnotení knihy po prečítaní sa môžete študentov opýtať nielen na celkový dojem z knihy, ale aj na to, aké nové slovíčka sa naučili. V závere môžete poveriť jedného študenta vypracovaním rešerše o knihe, aby predstavili dielo spolužiakom, ktorí ju ešte nečítali. Na ďalšej hodine sa môžete vrátiť ku knihe pomocou cvičenia: „Skúste zhrnúť knihu jednou vetou.“

Vedenie čitateľského denníka alebo portfólia prečítaných diel v notebooku pomáha stimulovať a povzbudzovať pozitívny postoj. Stručné charakteristiky kníh je možné umiestniť vedľa triedy ako odporúčania na zaujímavé knihy alebo ich uverejniť aj v skupine sociálnych sietí.
Cudzojazyčná beletria pre násťročných vo veku 11 až 16 rokov ponúka spracovania známych príbehov pre začiatočníkov až po pokročilých. Pre čitateľov starších nad 16 rokov sú k dispozícií zväčša romány od velikánov svetovej literatúry v adaptáciách pre začiatočníkov až po expertov, čo sa jazykovej náročnosti týka.

Cudzojazyčná literatúra LIBRE pomáha pri štúdiu cudzích jazykov, tým, že vedie k čítaniu s porozumením. Predstavuje interaktívnu pomôcku pri individuálnom štúdiu, ale aj kolektívnej výučbe. Vo vnútri každej knihy nájdu čitatelia praktickú časť na precvičenie gramatiky a audio CD na správnu výslovnosť. Odborné nakladateľstvo Dr. Josef RAABE Slovensko pripravilo pre školy akciu 20+10 za zvýhodnených podmienok s takmer 200 knižnými titulmi v piatich svetových jazykoch a siedmych jazykových úrovniach.

POZOR! SÚŤAŽ POKRAČUJE!
Odpovedzte na pár jednoduchých otázok a my vás zaradíme do žrebovania o 5 atraktívnych knižných spracovaní z Edície cudzojazyčnej beletrie LIBRE.
Zapojte sa do súťaže tu
Súťaž Foto: RAABE


ŠKOLY, DOPLŇTE SI SVOJE KNIŽNICE !
Práve teraz môžete získať tituly cudzojazyčnej beletrie LIBRE za zvýhodnených podmienok. Stačí, ak vaša škola objedná 20 titulov z edície LIBRE a ďalších 10 ks k ním môže dostať podľa vlastného úplne zadarmo.
Školy si môžu tituly objednávať tu

Téma TASR