Študenti sú v poisťovni registrovaní, len ak pracujú

TASR, 12. septembra 2018 13:36

V období štúdia za nich poistné na sociálne poistenie neplatí štát ani žiadna inštitúcia a nemajú povinnosť si ho platiť ani oni sami.

Ilustračná snímka. Foto: SOŠ Tlmače
Bratislava 12. septembra (TASR) - Študenti stredných škôl, študenti denného štúdia na vysokých školách a tiež doktorandi nie sú poistencami Sociálnej poisťovne. Študenti sú v poisťovni registrovaní len vtedy, keď pracujú.

V období štúdia za nich poistné na sociálne poistenie neplatí štát ani žiadna inštitúcia a nemajú povinnosť si ho platiť ani oni sami. Počas celého štúdia nemajú preto voči Sociálnej poisťovni žiadne prihlasovacie, oznamovacie ani odvodové povinnosti.

"Počas štúdia sa študenti môžu stať poistencami Sociálnej poisťovne v dvoch prípadoch a to ak sa prihlásia na dobrovoľné poistenie a poistné si platia sami, alebo ak začnú vykonávať zárobkovú činnosť," uvádza Peter Višváder, hovorca poisťovne.

Ak ide o riadny pracovný pomer alebo prácu na dohodu, všetky povinnosti za nich plní zamestnávateľ, ak ide o činnosť SZČO, plnia si povinnosti sami ako každá iná samostatne zárobkovo činná osoba.

Téma TASR