SPŠS v Nitre patrí k najväčším stavebným školám na Slovensku

TASR, 6. februára 2017 11:51

Stredná priemyselná škola stavebná (SPŠS) v Nitre vznikla 1. septembra 1952 a bez stáleho sídla začínala s tromi triedami.

Nitra 6. februára (TASR) – Po niekoľkých rokoch sa ich počet zvýšil na desať denných a deväť večerných tried. Škola zároveň začala poskytovať vzdelávanie aj na elokovaných pracoviskách v Oponiciach, v Hlohovci a Maduniciach. „V školskom roku 1959/1960 už pod riaditeľstvo školy podliehalo 43 tried v rôznych formách štúdia. Nárast počtu tried si vyžiadal aj výstavbu riadneho sídla. V roku 1962 sa škola presťahovala do svojej budovy na Cabajskej ulici, kde sídli dodnes,“ povedal riaditeľ SPŠS Marián Slovák.
Foto:
Ako pripomína, nitrianska priemyslovka dnes patrí k najväčším stavebným školám na Slovensku. „Predovšetkým pokiaľ ide o počet žiakov. Tých dnes máme takmer 500. Pokiaľ ide o študijné odbory, sme v podstate jedineční. Ponúkame štúdium v odbore Staviteľstvo a v odbore Geodézia, kartografia, kataster. V rámci študijného odboru staviteľstvo, si žiaci po ukončení druhého ročníka volia jednu z možných piatich oblastí štúdia a tu je tá naša jedinečnosť, pretože sme jediní, ktorí ponúkame päť oblastí. Je to oblasť pre pozemné staviteľstvo, sú to rekonštrukcie a adaptácie stavieb, technické zariadenie budov, je to oblasť pre navrhovanie exteriérov pod názvom Záhradná a krajinná tvorba a tiež navrhovanie interiérov pod názvom Interiérová tvorba budov,“ vysvetlil Slovák.

Väčšina absolventov SPŠS pokračuje v štúdiu na vysokej škole, no tí, ktorí sa rozhodnú ísť hneď po maturite do praxe, nemajú podľa Slováka problém uplatniť sa na trhu práce. „Sú to plnohodnotní odborníci schopní projektovať budovy, rozpočtovať stavby, pracovať ako statici či špecialisti na geodéziu. Nato, aby sme svojich študentov dokázali dobre pripraviť, je naša škola vynikajúco vybavená. Máme k dispozícii moderné grafické programy, odborné učebne, kvalitné geodetické prístroje a ďalšie vybavenie. Takže naši absolventi vychádzajú zo školy ako plnohodnotní ľudia schopní projektovať stavby, zabezpečiť ich rekonštrukciu, vybudovanie vzduchotechniky, kanalizácie, plynu a dokážu tiež navrhovať aj interiéry a exteriéry budov,“ uviedol Slovák.

Aj vďaka dobrému vybaveniu a pomerne veľkému počtu odborov je záujem o štúdium na nitrianskej stavebnej priemyslovke vysoký. V súčasnosti je jej kapacita naplnená prakticky na sto percent. Veľkým lákadlom je podľa riaditeľa školy aj kvalitná príprava nielen na prax, ale aj na ďalšie štúdium. „Približne 80 až 90 percent našich žiakov ide na vysoké školy. Teší ma, že idú hlavne na stavebné fakulty, takže pokračujú v štúdiu vo svojom odbore. Pozitívne je, že sú schopní uplatniť sa nielen na slovenských, ale aj na zahraničných školách a univerzitách. Takže naši absolventi študujú aj v Čechách, ale napríklad aj v Nórsku či Dánsku,“ dodal Slovák.

SPŠS chce zmodernizovať budovu a udržať rozsah a kvalitu štúdia

Zmodernizovanie budovy a udržanie všetkých študijných odborov na súčasnej úrovni patria k najdôležitejším plánom vedenia Strednej priemyselnej školy stavebnej (SPŠS) v Nitre. Aj keď momentálne je technické vybavenie priemyslovky i stav jej budovy v dobrom stave, podľa riaditeľa školy Mariána Slováka je stále čo zlepšovať. "V súčasnosti už máme zrekonštruované interiéry, šatne, toalety a opravené sú aj strechy. Máme vymenené okná a podlahy, takže budova je vo výbornom stave. Mojím prianím do budúcnosti je zateplenie fasády, čo je už troška dlhodobejšia záležitosť, do ktorej sa ale rozhodne chceme pustiť. Sídlime v budove z roku 1962, takže si svoje pýta, aj keď sme už priebežne opravili všetko, čo sa dalo," uviedol Slovák.

Foto: Web školy


Ako doplnil, ďalšou úlohou bude výmena starých elektrických rozvodov, ktoré pochádzajú ešte zo začiatku 60. rokov minulého storočia. Okrem toho, že elektroinštalácia v stenách budovy je už stará, v minulosti nebola ani zďaleka projektovaná na taký počet spotrebičov, počítačov a monitorov, aký dnes škola využíva. "Je to taká nášľapná mína. Zatiaľ predchádzame problémom tak, že sa povymieňali rozvádzače, svietidlá, vypínače, zásuvky a všetko to, čo je viditeľné a vymeniteľné. Ale rozvody ešte čakajú na svoju modernizáciu," povedal Slovák.
Ďalšou dôležitou úlohou do budúcnosti je podľa riaditeľa SPŠS udržanie súčasného počtu študijných odborov a tiež úrovne výučby. Škola dnes ponúka vzdelávanie v odbore geodézia, kartografia, kataster a v odbore staviteľstvo, v rámci ktorého sa študenti v druhom ročníku rozhodujú pre štúdium v ďalších piatich oblastiach. Sú nimi pozemné staviteľstvo, rekonštrukcie a adaptácie stavieb, technické zariadenie budov, záhradná a krajinná tvorba a interiérová tvorba budov. "Verím, že keď sa bude odborné vzdelávanie postupne tlačiť dopredu a nebude sa pri tom preferovať iba o automobilový priemysel, tak verím, že všetko zvládneme. Zvlášť, keď sa môžeme oprieť o stabilizovaný káder veľmi kvalitných pedagógov, z ktorých sú až 17 našimi absolventmi," dodal Slovák.

Medzi úspešnými absolventmi SPŠS v Nitre sú vedci i športovci

Stavební odborníci, manažéri, ale aj vedci, pedagógovia a športovci vzišli z lavíc Strednej priemyselnej školy stavebnej (SPŠS) v Nitre. Ako pripomína riaditeľ školy Marián Slovák, priemyslovka si dokázala počas svojej viac ako 60-ročnej histórie vychovať aj vlastných kvalitných pedagógov, ktorí tu dnes učia ďalšie generácie budúcich stavbárskych odborníkov. V dnešnom učiteľskom zbore je 17 pedagógov, ktorí boli kedysi žiakmi SPŠS.

"Našimi absolventmi boli počas minulého režimu mnohí riaditelia niekdajších veľkých štátnych stavebných podnikov. Zaujímavé je, že tento trend v podstate pokračuje aj po roku 1989. Naši študenti zakladajú vlastné spoločnosti, takže majitelia takmer všetkých dnešných stavebných spoločností v Nitre a okolí študovali na našej škole," povedal Slovák.

Absolventi SPŠS sa však dokázali uplatniť aj v iných odboroch. Mnohí z nich si vybudovali úspešnú akademickú kariéru. "Dôkazom je napríklad emeritný rektor Slovenskej poľnohospodárskej univerzity (SPU) Mikuláš Látečka alebo súčasný prodekan Technickej fakulty SPU Štefan Pogran," uviedol Slovák. Na nitrianskej stavebnej priemyslovke študoval aj niekdajší riaditeľ výstaviska Agrokomplex akademický architekt Ladislav Švihel. "Medzi známymi absolventmi máme aj športovcov. Našu školu navštevoval napríklad hokejista Jozef Stümpel, futbalista Ľubomír Moravčík alebo súčasný futbalový reprezentant Marek Bakoš. Zastúpení sú dokonca aj politici, pretože naším bývalým žiakom bol aj František Mikloško," dodal Slovák.
Téma TASRPoužívaním stránok SkolskyServis.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac