SPŠ P. Bystrica nevychováva celebrity, ale odborníkov pre prax

TASR, 27. januára 2014 11:30

I napriek technickému zameraniu sa môže SPŠ pochváliť celoslovensky známou osobnosťou. Tou je herec Janko Kroner, ktorý v roku 1975 maturoval ako jeden z prvých v novopostavenej budove školy.

Považská Bystrica 27. januára (TASR) – Absolventi Strednej priemyselnej školy (SPŠ) v Považskej Bystrici nie sú mediálne známe celebrity. Podľa riaditeľa školy Tibora Macháča, škola za trištvrte storočie vychovala tisícky najmä strojársky odborníkov, z ktorých mnohí riadia významné spoločnosti.

„My nie sme gymnázium, čiže tých hercov, moderátorov a mediálne známych ľudí je menej. Naši absolventi sú častokrát generálni riaditelia nezanedbateľných firiem, ktoré majú 800 až 1000 zamestnancov. Sú v priemyselnom sektore a dávajú prácu mnohým ľuďom. Ako príklad uvediem generálneho riaditeľa považskobystrickej strojárskej spoločnosti Považské strojárne ložiská (PSL) Štefana Blaška,“ priblížil Macháč s tým, že absolventi SPŠ boli desiatky rokov dušou strojárskej výroby v bývalých Považských strojárňach a mnohých ďalších strojárskych firiem na Slovensku.

I napriek technickému zameraniu sa podľa neho môže SPŠ pochváliť celoslovensky známou osobnosťou. Tou je herec Janko Kroner, ktorý v roku 1975 maturoval ako jeden z prvých v novopostavenej budove školy. „Možno i v určitom odkaze nášho bývalého absolventa Janka Kronera vzniklo netradične na technickej škole Prvé kočovné divadlo SPŠ. V jeho dramatickej tvorbe nechýbajú diela klasikov, najobľúbenejšími sú však hry Stanislava Štepku a Radošinského naivného divadla,“ skonštatoval Macháč.

SPŠ na niekoľko desaťročí ovplyvnila aj život 72-ročného Považskobystričana Jozefa Bičana. Po skončení ôsmeho ročníka základnej školy chcel ísť do učilišťa, učiteľka však jeho rodičov presvedčila, že má na viac, a tak po absolvovaní prijímacích skúšok nastúpil na priemyslovku v roku 1956. „Považské strojárne ponúkli miesto každému, kto skončil priemyslovku, takže to bola akási istota do budúcnosti. Po maturite som nastúpil do strojární, všetci absolventi museli povinne pol roka robiť vo výrobe. Po pol roku som nastúpil do konštrukcie a po ďalších dvoch rokoch do vývoja motocyklov. Keď sa oddelil vývoj súťažných motocyklov, začal som pracovať tam. Najskôr na športových úpravách Pionierov, neskôr na vývoji Tatranov, ktoré sa úspešne presadili aj na medzinárodných šesťdňových motocyklových súťažiach,“ povedal Bičan, ktorý v Považských strojárňach strávil viac ako tri desaťročia.
Téma TASR