Škola na Mallého prešla zmenami, navštevujú ju aj žiaci mimo Skalice

TASR, 25. júna 2018 9:31, aktualizované 25. júna 11:25

Školu slávnostne otvorili 21. septembra 1958 pôvodne ako Jedenásťročnú strednú školu.

Skalica 25. júna (TASR) – Škola na Mallého ulici v Skalici bola otvorená v roku 1958 a počas svojej histórie prešla niekoľkými významnými zmenami. Školu slávnostne otvorili 21. septembra 1958 pôvodne ako Jedenásťročnú strednú školu. Takto fungovala sedem rokov, keď sa z nej stali dve samostatné školy - Stredná všeobecnovzdelávacia a Základná deväťročná škola. V roku 2006 sa začala písať nová história. Zostal iba druhý stupeň a stala sa školou so športovým zameraním.

Foto: Youtube


"Po vzniku školy bolo v budove 30 tried a navštevovalo ju 820 žiakov. Postupne sa znížil počet žiakov na 700 detí a neustále klesal. V roku 2006 prišlo k redukcii len na druhý stupeň so zameraním na šport," uviedol riaditeľ školy Peter Martinovský.

V ročníku 2006/07 otvorila škola desať tried, kde prevládali predovšetkým hokejisti. Postupne sa k hokeju pridal futbal, tenis, tanec a volejbal. "Teraz už uzatvárame 12. školský rok. K hokejovým trénerom, ktorí so školou spolupracujú už dlhšiu dobu, sa postupne pridali aj futbaloví. Keďže skalickí futbaloví žiaci postúpili do najvyššej súťaže, futbal má u nás čoraz silnejšie zastúpenie. Rozmýšľali sme, aké športy a pohybové aktivity pridať, aby to nebolo len o chlapcoch. Tak sme sa rozhodli pre tanec a časom sa k tomu pridal aj dievčenský volejbal, ktorý sa veľmi dobre rozbehol,“ poznamenal riaditeľ.

V súčasnosti školu navštevuje 164 žiakov, a aj keď sa v budúcom ročníku čaká opäť navýšenie, budova bola projektovaná na podstatne vyšší počet žiakov. "V roku 2006 sa rozmýšľalo, čo s nevyužitou časťou budovy. Našlo sa riešenie v podobe prenájmu, keď sa sem presťahovala Stredná súkromná odborná škola Via humana z Holíča, s ktorou funguje vzájomná spolupráca na výbornej úrovni. Ďalšie priestory využíva aj Centrum voľného času,“ doplnil riaditeľ.

Škola nemá len žiakov zo Skalice, ale aj širokého okolia i vzdialenejších častí Slovenska. „Futbalistov máme hlavne z Topoľčian, Nového Mesta či Hlohovca či Púchova. Hokejistov takisto nielen z okolitých obcí, ale dokonca až z Bardejova. Približne polovica detí je zo Skalice. Dochádzajúcim zabezpečujeme ubytovanie a stravu na internátoch stredných škôl," spresnil Martinovský.

Škola sa neustále rozvíja, postupne pribúdajú športoviská priamo v priestoroch školského areálu. "V minulosti škola dostala grant na vybudovanie športovísk. Areál tvorí futbalové ihrisko s umelým povrchom a mantinelmi, tenisové, hokejbalové a polyfunkčné ihrisko, bežecká dráha a doskočisko, športovo-rehabilitačné centrum a dokonca aj bazén. Ten je prakticky celoročne k dispozícii. Slúži nielen na plávanie, ale aj na rehabilitáciu,“ poznamenal riaditeľ školy.
Základná škola plánuje opäť zaviesť prvý stupeň

V súčasnosti má v súčasnosti desať tried na druhom stupni. Do budúcnosti však hľadá možnosti, ako obnoviť vyučovanie aj v nižších ročníkoch.

Vedenie školy sa touto možnosťou vážne zaoberá už dlhší čas. Športové kluby, s ktorými spolupracuje, či už futbalový MFK, hokejový MHKM, ale aj volejbalistky majú záujem, aby špecializovanú prípravu absolvovali deti už od prvého ročníka. "Bolo by to pre nich lepšie, aby sa po športovej stránke vyvíjali už od nižšieho veku. Pracujeme na tom, aby sa prvý stupeň na našu školu vrátil," uviedol riaditeľ školy Peter Martinovský.
Škola už v minulosti podnikla kroky a intervenovala priamo u primátora. "Pred štyrmi rokmi sme spoločne so Žigmundom Pálffym a Petrom Oremusom sedeli u primátora a snažili sa o presadenie tejto možnosti, ale sa nám to nepodarilo,“ poznamenal riaditeľ. Bývalý hokejista Pálffy pre tento variant loboval na základe vlastnej skúsenosti, keďže školu navštevoval už od prvého ročníka.

Samotný proces prípravy opätovného zavedenia prvého stupňa je však behom na dlhú trať. "Museli by sme riešiť zmluvu so Strednou súkromnou odbornou školou, ktorá má u nás dlhodobý prenájom. Premrhali sme možnosť pri oprave strechy, keď sme mohli spraviť niektoré úpravy na podkrovné triedy. Ak by sme sa do príprav na prvý stupeň pustili a snažili sa to v čo najkratšom čase spraviť, vedel by som si to predstaviť v horizonte troch až štyroch rokov," doplnil Martinovský. Ako ďalej dodal, závisí to predovšetkým od financií a záujmu mesta, ktoré je zriaďovateľom školy.

Skalica je jedným z mála miest, kde stúpa počet obyvateľov. Pribúdajú nové byty a domy, kam sa sťahujú mladé rodiny. "Chodia sa k nám pýtať, či tu máme prvý stupeň a my ich musíme odmietať. Aj toto je jeden z dôvodov, prečo chceme zaviesť prvý stupeň v čo najkratšom čase," poznamenal riaditeľ.

Školu na Mallého preslávili najmä hokejisti, najznámejším je Pálffy

Škola je zameraná na šport a tak jej bránami prešli predovšetkým známi športovci. Škola sa ako prvému športu začala venovať hokeju, ktorý v Skalici hral dlho prím. Aj preto sú najznámejšie mená práve z hokejového prostredia. V školských laviciach sedávala aj neskoršia hviezda NHL Žigmund Pálffy.

Organizovaný hokej začal v Skalici existovať v roku 1969 a väčšina mladých hokejistov navštevovala túto školu. Výrazný posun nastal príchodom Milana Horského, ktorý mal najväčšiu zásluhu na vzniku školského športového strediska v roku 1973. V roku 1983 priviedol mužstvo mladších žiakov k titulu Majstra Československa. Členom mužstva a zároveň žiakom školy bol v tej dobe aj Žigmund Pálffy.

Ten je najznámejším žiakom, ktorý školu navštevoval. Tá ale vychovala aj ďalších hokejistov, ktorí sa dostali až do NHL. "Okrem Pálffyho sú to Tomáš Malec, Miroslav Zálešák, ale aj Jozef Balej," vymenoval riaditeľ školy Peter Martinovský ďalších, ktorí to dotiahli až do najprestížnejšej hokejovej súťaže na svete.

Skalický útočník Žigmund Pálffy v zápase 48. kola Tipsport extraligy Dukla Trenčín - HK 36 Skalica 15. februára 2013 v Trenčíne. FOTO TASR - Radovan Stoklasa - Ilustračné foto Foto: TASR


Škola nežije iba z mien minulosti, ale môže sa pochváliť aj žiakmi, ktorí len nedávno opustili lavice tried na Mallého ulici. "Z mladšej generácie je to napríklad Marián Studenič, ktorý tento rok podpísal zmluvu s New Jersey Devils. Ten je už odchovancom systému školy, ktorý tu funguje od roku 2006. Navštevovali nás aj ďalší mladí hokejisti, ktorí pôsobia v zámorí v nižších súťažiach a čakajú na svoju šancu preraziť do NHL ako napríklad brankár Juraj Ovečka," doplnil riaditeľ.

Škola ale nie je iba o hokeji. Škola v roku 2009 vyhrala školské majstrovstvá Slovenska vo futbale. „V tom istom roku získala aj víťazstvo v celoslovenskom Coca Cola cupe, kde naši hráči, ktorí v tom čase hrali iba za treťoligové kluby, zdolali mužstvá zložené z hráčov najvyššej súťaže. Máme volejbalistky, ktoré si už po tretíkrát zahrajú tento rok na majstrovstvách Slovenska. Mimoriadne úspešní sme vo florbale, v ktorom sme získali niekoľko titulov majstrov Slovenska v kategóriách mladších a starších žiakov,“ uzavrel riaditeľ.


Téma TASR