Projekt Nenápadní hrdinovia v zápase s komunizmom začne 10. ročník

TASR, 26. februára 2018 12:13

Občianske združenie Nenápadní hrdinovia začalo prihlasovanie študentov a učiteľov, ktorí sa zapojili do uplynulých deviatich ročníkov projektu Nenápadní hrdinovia v zápase s komunizmom.

Bratislava 26. februára (TASR) - Občianske združenie (OZ) Nenápadní hrdinovia začalo prihlasovanie študentov a učiteľov, ktorí sa zapojili do uplynulých deviatich ročníkov projektu Nenápadní hrdinovia v zápase s komunizmom.

Prezident Andrej Kiska (vpravo) prijal študentov, účastníkov projektu Nenápadní hrdinovia v zápase s komunizmom. Projekt zorganizovalo OZ Nenápadní hrdinovia spolu s Konfederáciou politických väzňov Slovenska a Múzeom zločinov a obetí komunizmu. - Ilustračné foto Foto: TASR/Michal Svítok


"Prihlasovanie spúšťame práve v tieto dni, keď si pripomíname smutný Február 1948, aby sme poukázali na realitu komunistického režimu, ktorého obete mapujú mladí ľudia s cieľom spoznať odvahu nenápadných hrdinov i dobu, ktorá bola proti človeku," zdôvodňuje koordinátorka OZ Nenápadní hrdinovia Dorota Kachútová.

Zároveň dodala, že v spolupráci s Fórom kresťanských inštitúcii, Nadáciou Konrada Adenauera, Združením kresťanských senior a ďalšími partnermi pripravujú v predvečer 30. výročia Sviečkovej manifestácie 24. marca o 15.30 hodine rekonštrukciu zhromaždenia i policajného zásahu na bratislavskom Hviezdoslavovom námestí s dobovými vozidlami a technikou, ako aj stretnutie s účastníkmi manifestácie z roku 1988.

Nasledujúci deň, 25. marca o 16.00 h, presne k 30. výročiu manifestácie slávnostne otvoria jubilejný 10. ročník tohto projektu za účasti prezidenta SR Andreja Kisku a bývalého prezidenta Nemecka Joachima Gaucka v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca. Projekt otvorí jeho zakladateľ František Neupauer, ktorému bola udelená cena OZ Človek v ohrození a nedávno aj cena Nadácie Antona Tunegu za prínos v oblasti vzdelávania o období neslobody.

"Očakávame okolo 110 účastníkov podujatia aj zo zahraničia, nakoľko mnohí bývalí účastníci projektu sú dnes pracujúci či vysokoškoláci po celom svete," dodala Kachútová.

Téma TASR