Študentky v Trnavskom kraji získali informácie o násilí na ženách

TASR, 11. decembra 2017 8:04

Násilie sa väčšinou odohráva skryte a obete majú strach o ňom rozprávať.

Trnava 10. decembra (TASR) - Pracovníčky prevencie kriminality Policajného zboru (PZ) SR v rámci kampane s témou Násilie na ženách vysvetlili študentkám z Trnavského kraja, že násilie sa najčastejšie vyskytuje v rodinách a partnerských vzťahoch. Užitočné informácie a poučenia si vypočuli študentky Strednej odbornej školy (SOŠ) GOS Trnava, SOŠ obchodu a služieb Z. Kodálya v Galante, Základnej školy M.R. Štefánika v Hlohovci, Gymnázia a obchodnej akadémie v Senici a SOŠ rozvoja vidieka v Dunajskej Strede. Polícia o tom informuje na sociálnej sieti.
Foto: ipcko.sk

Násilie sa väčšinou odohráva skryte a obete majú strach o ňom rozprávať. "Nezriedka sa upokojujú tým, že to, čo sa im deje, je v poriadku. V prípade násilia nejde o konflikt, v konflikte sa stretnú rovnocenné strany, naproti tomu v násilí jedna strana zneužije prevahu sily a moci nad druhou stranou. Násilník zvykne svoju obeť izolovať od priateľov, rodiny a okolitého prostredia," uvádza polícia.

Počas kampane dostali stovky žien návod, ako rozpoznať násilie, ako a kde môžu podať trestné oznámenie. Jedným z postupov, ktoré môže polícia využiť, je aj vykázanie násilníka zo spoločného obydlia a zakázať vstup až na desať dní. Ženy, ktoré zažívajú násilie, môžu využiť bezplatnú nonstop linku 0800 212 212 a v prípade, ak sa ocitnú v tiesni, polícia odporúča volať linku 158.

abu ed

Téma TASR