Najväčšie slovenské klasické gymnázium oslavuje šesťdesiatiny

TASR, 20. mája 2013 9:15

Brány niekdajšej jedenásťročnej strednej školy v Námestove sa prvý raz otvorili 1. septembra 1953.

Pohľad na Gymnázium Antona Bernoláka v Námestove Foto: Oliver Ondráš/TASR
Námestovo 20. mája (TASR) – Gymnázium Antona Bernoláka v Námestove, ktoré je aktuálne s 1008 študentmi podľa ich počtu najväčším klasickým gymnáziom v rámci celého Slovenska, sa chystá na oslavy svojich šesťdesiatin. Brány niekdajšej jedenásťročnej strednej školy sa prvý raz otvorili 1. septembra 1953.

„To, že máme najviac žiakov, nie je to najpodstatnejšie. Oveľa dôležitejšie je, aby sme im poskytovali čo najlepšie vzdelanie,“ uviedol pre TASR riaditeľ Peter Kuľha. „Celú našu filozofiu vyjadruje naše logo. Géčko je pri detailnejšom pohľade silueta mladého človeka na začiatku v štartových blokoch, postupne sa odráža, vo finále skáče do života a neustále tu zanecháva stopu,“ opísal.

O nezvyčajne veľké množstvo študentov, pred pár rokmi ich bolo až 1290, sa stará 76-členný pedagogický kolektív. „Na komunitnú spoluprácu kladieme veľký dôraz, preto sme prebúrali stenu medzi dvoma triedami, spojili sme ich a prerobili na obrovskú zborovňu, aby sa do nej naraz zmestili všetci naši učitelia,“ vysvetlil riaditeľ gymnázia sídliaceho vo viacposchodovom členitom komplexe so 68 učebňami na nábreží Oravskej priehrady.

V rámci rozsiahlej rekonštrukcie objektov sa usilovali zmysluplne využiť každý voľný priestor a na učebne premenili aj celé podkrovie. „Šoférovať malú dodávku či veľký autobus je v princípe to isté, lebo musíte dodržiavať rovnaké pravidlá, no zároveň je pravda, že kolosy sa občas správajú inak a v tom sú naše špecifiká. Bez ohľadu na ne sa snažíme vytvárať motivačné prostredie s najrozmanitejšími aktivitami, aby sa v nich mohol nájsť skutočne každý a bol v niečom ozaj dobrý,“ zdôraznil Kuľha.
Peter Kuľha, riaditeľ Gymnázia Antona Bernoláka v Námestove Foto: Oliver Ondráš/TASR

„Mimoriadne veľký počet našich žiakov určite súvisí aj s tým, že okres Námestovo má ako jeden z mála rastúcu demografickú krivku a naša spádová oblasť zahŕňa veľké obce do vzdialenosti viac ako 35 km. Komplikovaná je najmä zimná dochádzka. Existuje jedno pekné príslovie, že za dážď, za sneh a za deti sa na Orave neoplatí modliť, lebo potom to nemá konca kraja,“ dodal s úsmevom rodený východniar.

Téma TASR