Košické Gymnázium na Trebišovskej ul. učí žiakov hospodáriť s peniazmi

TASR, 13. marca 2017 10:10, aktualizované 13. marca 11:10

Gymnázium na Trebišovskej ulici v Košiciach vzniklo v roku 1974.

Gymnázium na Trebišovskej ulici v Košiciach Foto: TASR/František IvánKošice 13. marca (TASR) – Ide o všeobecnovzdelávaciu školu so štvorročným, osemročným a päťročným študijným cyklom. "Väčšina študentov odchádza študovať na školy ekonomického, technického a humanitného zamerania," priblížil pre TASR zástupca riaditeľa školy Alexander Štefanko. Žiaci okrem toho, že sa môžu venovať rozvoju podnikania, sa oboznamujú hlavne s tým, ako narábať s peniazmi.

Podľa Štefanka päťročný študijný odbor je zameraný na štúdium v anglickom jazyku. "Prvý rok štúdia je s rozšíreným vyučovaním anglického jazyka, v ďalších rokoch pokračuje výučba v anglickom jazyku v predmetoch dejepis, niekedy aj biológia, geografia a občianska náuka. Tento rok budeme mať prvých maturantov, zároveň si v tomto roku niektorí robia ešte nadstavbu v anglickom jazyku na úrovni C1. Myslím si, že väčšina z nich odíde študovať do zahraničia, čo vypĺňame prihlášky tak väčšinou to tak vyzerá, ale určite zostanú niektorí aj na Slovensku, hoci len minimálny počet," skonštatoval zástupca školy.Štvorročný študijný odbor je s rozšíreným vyučovaním informatiky. "Máme dobré skúsenosti v oblasti aplikovanej ekonómie, sieťových technológií, manažmentu a osobných financií. Tento rok sme začali vyučovať aj nový predmet - finančná gramotnosť, pre všetkých študentov našej školy," vysvetlil Štefanko.

Rezort školstva sa podľa jeho slov snaží o zavedenie predmetu do jednotlivých škôl. "Rozhodli sme sa aj týmto spôsobom, nielen tak po troške v jednotlivých predmetoch, ale dať tomu nejakú takú vyššiu váhu a zamerať študentov na to, aby sa potom vedeli uplatniť v ekonomickej oblasti a nemali problémy s riadením svojho vlastného finančného života," zdôvodnil Štefanko.

Ako tvrdí, v súčasnosti má väčšina škôl problém s nedostatkom študentov. "U nás je to dá sa povedať v norme. V súčasnosti študuje na našej škole 582 študentov. Budúci rok, ak to dobre pôjde a prijmeme štyri triedy, tak si myslím, že sa priblížime k počtu 600 študentov," povedal.

Prezradil, že majú viacero úspešných absolventov, medzi ktorých patria napríklad lekár Martin Maršala, ktorý žije v San Diegu, kde sa venuje ischemickému poškodeniu miechy a možnostiam jej liečby bunkovou terapiou či Marek Vadas, ktorý patrí medzi najvýraznejšie osobnosti súčasnej slovenskej prózy.

Školská rada košického Gymnázia na Trebišovskej ul. rieši aj písomky

Obhajovanie práv študentov, riešenie ich problémov i organizovanie kultúrnych akcií má na starosti Žiacka školská rada Gymnázia na Trebišovskej ulici v Košiciach. Študenti svoje požiadavky adresujú predsedovi rady Kristiánovi Tomčovi, ktorý sa následne obracia na vedenie školy.

"Naposledy sme sa zaoberali prehnaným počtom písomiek v rámci dňa, čo je asi klasický problém. S tým veľa nenarobíme, ale medzi žiakmi sa riešia rôzne problémy, napríklad sa nevedia na niečom dohodnúť. Pri posledných voľbách boli problémy s hlasovacími lístkami, niektorí študenti ich zle vyplnili a tak museli tlačiť nové. Všetko sa dá vyriešiť, určite," povedal pre TASR predseda Žiackej školskej rady Kristián Tomčo s tým, že aktuálne majú voľby o najlepšieho profesora školy, takzvaný AMOS GT12, ktoré budú vyhodnotené v rámci Dňa učiteľov.

Žiacku školskú radu tvoria predsedovia tried, ktorí sú volení v triedach. "Závisí to vždy od počtu tried v danom roku. V súčasnosti je ich 22. Každá má na čele svojho predsedu, ten má svojich podpredsedov a členov študentskej rady.

Podľa Tomča je škola výnimočná tým, že nie každá má Žiacku školskú radu. "Nie v každej škole je taký systém ako u nás. A práve preto aj teraz je v podstate snaha o založenie krajskej študentskej rady alebo krajskej žiackej školskej rady, aby sa systém volieb a študentských rád oživil a zjednotil," vysvetlil.Tomčo je i moderátorom školského rádia GT12. "Študentom spríjemňujeme prestávky a naším heslom je, aby sme to dokázali aj po nevydarenej písomke alebo odpovedi. Je to tím ľudí, ktorý pracuje neustále na rôznych reportážach, rozhovoroch, ktoré pre študentov pripravujeme. Každé vysielanie pozostáva z technika a moderátorskej dvojice. Momentálne máme tri moderátorské dvojice. Študentom prinášame dobrú náladu, zábavu, ako aj novinky, čo sa v škole deje. Máme tiež profil na sociálnej sieti, kde nám píšu podnety alebo pesničky na želanie, ktoré hráme. Oblastí, ktorým sa venujeme, je veľmi veľa," povedal.

Vysielanie trvá 20 minút denne, žiaci majú o rádio záujem. "Máme i prekvapenia, neraz nám sem prídu zaklopať a povedať, že chcú hneď nejakú pesničku. Myslím si, že každý deň je iný a svojím spôsobom výnimočný," povedala žiačka a moderátorka Natália Hamadejová.Fungujú ako amatérske rádio, napriek tomu sa neustále snažia zlepšovať. "Škola nám poskytla základné vybavenie, my ho dopĺňame rôznymi maličkosťami. Hudbu púšťame z počítača, nejaký špeciálny softvér na to nemáme. Ak máme školské akcie, ako napríklad akadémiu športový deň či záverečné vyhodnotenie, tak tam robíme ozvučenie," dodal gymnazista a zároveň technik rádia René Reho.Študenti košického gymnázia sa chcú uplatniť so žuvačkou na chudnutie

Po minuloročnom úspechu na medzinárodnom festivale študentských firiem v Lotyšsku sa rozhodli študenti z Gymnázia na Trebišovskej ulici v Košiciach v biznise so žuvačkou na chudnutie, ktorú vymysleli, pokračovať.

"Prvotný nápad skrsol v septembri pred rokom a pol. Chceli sme spolu so štyrmi dievčatami vytvoriť niečo nové, čo ešte nie je na trhu. Keď sme si zaumienili, že by sme chceli vyrobiť takéto žuvačky, bolo potrebné nájsť odborníka, ktorý by to vedel vyrobiť. Je to veľmi nielen finančne nákladné, ale treba na to špeciálne stroje, špeciálnych dietológov, ktorí namiešajú niečo, čo funguje a čo je zdraviu prospešné. Následne v januári minulého roka sme mali finálny produkt, s ktorým sme potom išli súťažiť," povedal pre TASR študent piateho ročníka bilingválneho gymnázia Aleš Manica.

"Naším najväčším úspechom bolo víťazstvo na medzinárodnom veľtrhu v Rige, čo je aj najväčší úspech slovenskej študentskej firmy v histórii tohto programu," zdôraznil s tým, že žuvačka obsahuje zložky, ktoré potláčajú chuť do jedla.So žuvačkou chcú podľa Manicu uspieť vo vlastnej firme. "Predmet aplikovanej ekonómie sa skončil v júni, museli sme zrušiť našu študentskú firmu. Ale my ako tím sme sa rozhodli podnikať ďalej, založili sme s.r.o., zmenili sme trochu dizajn a pomaličky ideme produkt uvádzať na trh," prezradil Manica.

Zuvačku vymysleli v cvičnej firme JA Firma Glory pod vedením učiteľky Márie Kovaříkovej v rámci predmetu aplikovanej ekonómie. Ten sa podľa súčasnej pedagogičky Jany Vodarčíkovej nevyučuje vo všetkých školách na Slovensku. "Žiaci sa učia podnikať formou "learning by doing". Založíme firmu, máme valné zhromaždenie, predávame akcie, máme svoj vstupný kapitál a potom robíme rôzne aktivity, snažíme sa podnikať, aby sme zarobili a vedeli vyplatiť nejaké dividendy," priblížila. Každý rok sa podľa nej snažia vymyslieť nejaký projekt, s ktorým by študenti mohli uspieť na súťažiach a neskôr uplatniť v oblasti podnikania.

Spolupracujú s Junior Achievement Slovensko, n.o., zaoberajúcou sa podnikateľským vzdelávaním. "Každý rok v septembri sa založí nová firma, ktorá zanikne na konci školského roka. Má svoje pravidlá, ktoré sú dané a potom sú produkty a nápady, ktoré študenti zrealizujú počas roka. Snažíme sa stále, aby to bolo niečo nové, výnimočné, aby sa o nás i o produktoch vedelo," doplnila Vodarčíková.

Podľa jej ďalších slov sa snažia študentom pomôcť, aby sa neskôr uplatnili v oblasti podnikania, čo potvrdil i jeden z nich. "Keďže mám v budúcnosti záujem rozvíjať biznis, ako aj riadiť skupinu ľudí, tak je to určite super skúsenosť. Netýka sa to iba biznisu, ale taktiež aj nášho života, ako si ho zorganizovať," dodal študent šiesteho ročníka osemročného gymnázia Radovan Kubovič.

Téma TASR