Na SPŠ dopravnej opäť ožije modelové koľajisko

TASR, 11. decembra 2017 7:34

Tradičná decembrová akcia určená pre širokú verejnosť potrvá celý týždeň, od pondelka 11. do piatka 15. decembra.

Košice 11. decembra (TASR) - Malé elektrické vláčiky na Strednej priemyselnej škole dopravnej (SPŠD) v Košiciach budú jazdiť aj pred tohtoročnými Vianocami. Tradičná decembrová akcia určená pre širokú verejnosť potrvá celý týždeň, od pondelka 11. do piatka 15. decembra. Informoval o tom Peter Garbarčík z Košického samosprávneho kraja.
Košická Stredná priemyselná škola dopravná si pripomína 50 rokov od svojho vzniku. Jej priestory tvorí objekt bývalých najväčších mestských kasární z v 1. polovice 19. storočia. SPŠD je popri svojom zameraní osobitá aj vybavením. Modelové koľajisko na SPŠD prezentuje krásu malých vláčikov (na snímke). Železničné modelárstvo tu má viac ako 40-ročnú tradíciu. Modelové koľajisko je v tvare písmena U a má rozlohu 27 metrov štvorcových. Je v mierke H0, čiže oproti skutočnej železnici je všetko zmenšené 87-krát. Foto: TASR - František Iván

Školské modelové koľajisko ožije každý deň od 16.00 do 19.00 h, vstup je voľný. Má vyše 42-ročnú históriu, vybudované je v mierke H0, čo znamená, že všetko je na ňom oproti reálnej skutočnosti zmenšené 87-krát. Modelové vláčiky sú napájané jednosmerným napätím z koľajníc, riadia ich členovia železnično-modelárskeho klubu z ovládacích pultov. Koľajisko zveľaďujú študenti školy aj žiaci z iných košických škôl, ktorých zaujíma železničné modelárstvo. Klub spolupracuje aj s Košickou detskou historickou železnicou, ktorá má vo svojich radoch už šesť mladých železničiarov.

„Koľajisko malo prvotne slúžiť len žiakom ako praktická pomôcka pri výučbe predmetov zameraných na železničnú dopravu. Svojím vzhľadom je však pútavé aj pre rodiny s deťmi, preto je od roku 1993 pravidelne prístupné verejnosti. Kým vtedy sa bezpečne jazdilo len štyrmi vlakovými súpravami, v súčasnosti je možné prevádzkovať vyše 20 vlakov,“ vysvetľuje vedúci železnično–modelárskeho klubu pri SPŠD Martin Balkovský.

Vďaka zbierke s vyše 520 modelmi môže široká verejnosť počas tejto akcie uvidieť rozmanitosť vlakovej dopravy. Modely sa budú v priebehu týždňa obmieňať, každý deň je venovaný inej téme. „V pondelok potiahnu vagóny parné lokomotívy, o deň neskôr zase dieslové. V stredu 13. decembra sa odprezentujú elektrické rušne, vo štvrtok 14. decembra to bude mix z našich tratí. Posledný deň je venovaný spomienke na zakladateľa klubu Edmunda Kažimíra, zanieteného zberateľa železničných modelov,“ vymenoval Balkovský.

Premiérovo sa na koľajisku predstaví model moderného elektrického rušňa Vectron. V rámci programu je pre návštevníkov pripravená aj výstava železničiarskych čapíc od Miroslava Kocáka. Deti sa budú môcť okrem toho ako výpravcovia zapojiť do riadenia železničnej prevádzky, aj keď iba tej modelovej.Téma TASR