Knižnica v triede? Dobrý nápad

OTS, 27. septembra 2018 11:51

Knižnica v angličtine, nemčine alebo inom svetom jazyku, ktorú vytvoríte priamo v triede, môže byť veľkým prínosom pre študentov, ale aj samotných pedagógov.

Foto: RAABE
Bratislava 27. septembra (OTS) - Školskú knižnicu má väčšinou každá škola. Tá je ideálnym riešením pre motivovaných študentov, ktorí pravidelne čítajú už od ranného veku. Pravdepodobne ich k tomu viedli už rodičia v detstve. Preto aj návštevy školskej knižnice považujú za prirodzenú súčasť vzdelávania. U väčšiny študentov sa však stretávame s nechuťou čítať. Vymýšľajú si rôzne výhovorky – „nemal som dostatok času“, „zabudol som“, „nevedel som si správne vybrať“ a pod.

Máme šancu tento scenár zmeniť, keď prinesieme čítanie cudzojazyčnej beletrie do triedy a vytvoríme im čitateľský kútik. Na príjemné miesto v triede umiestnime knižnicu s ponukou diel v cudzom jazyku. Študentom tak zjednodušíme cestu ku knihám. Zároveň im tým ukážeme, že čítanie v cudzom jazyku je bežnou súčasťou vyučovania angličtiny, nemčiny, alebo iného cudzieho jazyka.

V ďalšom kroku študentov zapojíme do procesu vytvorenia triednej knižnice. Keď budú stáť pri jej zrode, ich motivácia používať jej benefity, bude zase o kúsok väčšia. Takisto budú myšlienku šíriť ďalej aj medzi študentov iných tried. To isté platí aj pri výbere kníh do spoločnej knižnice. Zoznámte sa dobre s popismi kníh v katalógu a zvážte, či knižné dielo obsahuje všetko, čo študenti potrebujú. Či už je to priložené audio CD alebo cvičenia na opakovanie gramatiky. Veľmi dôležité je, aby ste sa pri tom neponáhľali. Doprajte si dostatok času a dobre zvážte, na akú jazykovú úroveň sú študenti pripravení. Ideálne je, keď budete detailista a každý titul si najprv sami prečítate. Adaptované diela, hlavne tie určené začiatočníkom, nemajú väčšinou viac ako 50 strán.

Ďalším nástrojom pre motiváciu študentov, aby čítali v cudzom jazyku pravidelne, sú čitateľské recenzie. Vytvorte čitateľský klub „priateľov kníh“ alebo aj čitateľský blog, kde dostanú študenti priestor diskutovať o otázkach, ktoré vzniknú prirodzene po prečítaní kníh. Skupina študentov môže takisto vytvoriť krátku prezentáciu, čím sa podporia aj rečnícke a prezentačné schopnosti. Čítanie cudzojazyčnej beletrie tak získava úplne nový rozmer.

Aby knižnica fungovala správne, mali by ste vytvoriť systém, ktorý vám vždy napovie, kto má, akú knihu. Môžete pritom využívať tzv. výpožičné karty, ktoré budú bezpečne uložené vždy na jednom mieste v knižnici.

Prehľad záznamov o knižnici je možné vyplniť zakaždým, keď si študent prevezme knihu. Správou systému knižnice poverte každý týždeň iného študenta. Dáte im do rúk zodpovednosť, čím pomôžete eliminovať možné straty a škody. Študenti môžu tiež viesť záznam o knihách, ktoré si prečítali, v osobnom notebooku alebo, ak majú prístup k systému na internete. Učitelia cudzích jazykov by mali mať rovnako prístup k týmto údajom. Budú tak vedieť v budúcnosti ľahšie vyhodnotiť progres v jazykovom vzdelávaní u každého študenta zvlášť.

Odborné nakladateľstvo Dr. Josef RAABE Slovensko pripravilo pre školy akciu 20+10 za zvýhodnených podmienok s takmer 200 knižnými titulmi v piatich svetových jazykoch: vo francúzštine, nemčine, angličtine, taliančine a španielčine. Ak si škola teraz objedná 20 titulov z edície LIBRE a ďalších 10 si k nim môže vybrať zadarmo ako bonus.
Knihy pre vašu knižnicu si môžete za zvýhodnených podmienok objednať tu.

Jednotlivé diela sú v ponuke RAABE odstupňované podľa veku čitateľov, resp. jazykovej úrovne textov a gramatiky na tri skupiny:
• deti vo veku od 5 do 10 rokov,
• tínedžeri vo veku od 11 do 16 rokov,
• mladí nad 16 rokov a dospelí.
+ Vo vnútri každej knihy nájdu praktickú časť na precvičenie gramatiky a audio CD na správnu výslovnosť.
Súťaž Foto: RAABE

Zapojte sa do súťaže! Odmeníme vás!
Stačí, ak odpoviete na zopár otázok a my vás zaradíme do žrebovania o 5 knižiek z edície cudzojazyčnej beletrie LIBRE.
Zapojte sa do súťaže tu

Téma TASR