Lavice trnavského gymnázia J. Hollého ´drali´aj Válek či Maštalír

TASR, 15. apríla 2013 13:06

Pôsobenie bývalých študentov do roku 1953 mapuje publikácia, ktorú s podporou krajskej samosprávy pripravila trojica absolventov Július Molnár - Stanislav Matoušek - Peter Horváth.

Tomáš Maštalír Foto: TASR
Trnava 15. apríla (TASR)- Zoznam známych ľudí, ktorí drali lavice Gymnázia Jána Hollého v Trnave, je akoby nekonečný. V každej generácii a spoločenskej oblasti sa medzi menami ich najvýznamnejších predstaviteľov nachádzajú študenti tejto školy.

"Tablá, ktoré viseli v našej starej budove na Hollého ulici a teraz aj v novej, sú dokladom, koľkí významní ľudia boli našimi žiakmi," povedal s hrdosťou riaditeľ školy František Klotton. Pôsobenie bývalých študentov do roku 1953 mapuje publikácia, ktorú s podporou krajskej samosprávy pripravila trojica absolventov Július Molnár - Stanislav Matoušek - Peter Horváth. Obdobie po roku 1953 na zmapovanie a zhodnotenie osobností ešte len čaká.

Na trnavské gymnázium chodili okrem iných poprední spisovatelia a básnici Miroslav Válek, Vojtech Mihálik, Blahoslav Hečko, Jozef Nižnánsky, Viliam Turčányi, Jozef Mihalkovič, František Šubík – Žarnov, ale aj Jur Palkovič a Ján Hollý, ktorého meno škola nesie. V triednych knihách sú zapísané aj mená hudobných skladateľov Mikuláša Schneidra, ktorý si neskôr pridal k menu prívlastok Trnavský, jeho spolužiaka Zoltána Kodálya či Pavla Bagina a Ladislava Burlasa. Medzi slávnymi absolventmi sú aj prvý predseda Matice slovenskej Jozef Moyzes, dramatik Ján Palárik, historik a pedagóg Adam František Kollár. Na štúdium boli prijatí i budúci herci Jozef Adamovič, Karol Čálik, Soňa Valentová, Dana Kufelová, z mladších potom Tomáš Maštalír a Kamil Mikulčík, operný spevák Roman Remenár, speváčka Lucia Lužinská a režiséri Jakub Nvota, Dodo Gombár a Kamil Žiška.
Žiaci hrajú stolný tenis v telocvični Foto: Lukáš Grinaj/TASR

Trnavské gymnázium navštevoval obľúbený športový redaktor Gabo Zelenay či zakladateľ denníka Sme Karol Ježík. Gymnazistom bol aj výtvarník a literárny teoretik Oskár Čepán, sochár, zakladateľ slovenského moderného sochárstva Ján Koniarek, divadelný vedec Ladislav Čavojský, historik Jozef Jablonický i viacerí chlapci, ktorí sa neskôr vydali na duchovnú dráhu, medzi nimi súčasný metropolita, arcibiskup Stanislav Zvolenský, kňaz Anton Srholec i Anton Hlinka. Na gymnázium chodil tiež "otec" vodnej sústavy Gabčíkovo Peter Danišovič, vedec, významný biológ Richard Kvetňanský, Ivan Wilhelm, neskorší rektor Karlovej univerzity v Prahe.

Škola priala aj športovcom, jej absolventom je atlét a tréner Anton Hajmásy, plavec Marcel Géri, kladivár, európsky majster a olympionik Libor Charfreitag a svetová rekordérka, olympionička a športová diplomatka Danka Barteková. "Bolo to krásnych osem rokov, ktoré by som hneď vrátila späť. Našla som si na škole veľa kamarátov. Počas štúdia som sa už venovala streľbe a aj vďaka tomu, že mi vychádzali v ústrety a nebol problém uvoľniť ma z vyučovania, som sa asi dostala v športovej kariére tam, kde som. Moji učitelia na gymnáziu sa na mne v dobrom "podpísali"," zaspomínala Barteková pre TASR.

Viac o škole si môžete prečítať tu:

Téma TASR