Promócie po Detskej lesníckej univerzite bude mať ďalších 45 žiakov

TASR, 19. júna 2018 13:52

Školský rok 2017/2018 bol už 8. ročníkom DLU.

Zvolen 19. júna (TASR) - Spolu 45 žiakov 6. ročníka základných škôl zo Zvolena, Banskej Bystrice, Badína, Sliača a Vígľaša ukončí v utorok slávnostnou promóciou v aule Technickej univerzity (TU) vo Zvolene štúdium Detskej lesníckej univerzity (DLU). Školský rok 2017/2018 bol už 8. ročníkom DLU.
Detská lesnícka univerzita, archívne foto Foto: TASR/Jozef Poliak

Ako pre TASR uviedla Veronika Lehotská z referátu komunikácie a marketingu Národného lesníckeho centra (NLC), cieľom DLU je podporiť environmentálne vzdelávanie a to najmä vo vzťahu k poznatkom o lese, lesníctve, lesnom hospodárstve, pod vedením lesných pedagógov.

"Študenti okrem samotnej univerzity navštívili tiež netradičné miesta pre vyučovanie ako napríklad virtuálnu jaskyňu, lesný sklad, živú učebňu – les, ale tiež zasadaciu miestnosť na mestskom úrade, arborétum, či výskumný ústav," vymenovala Lehotská. Atraktívnosť programu prednášok spestrili aj aktivity zážitkového vyučovania v podobe lesnej pedagogiky.

Študenti DLU sa zúčastnili prednášok na témy Les nie sú len stromy a Drevo ako tradičný materiál, kde si každý z nich mohol vyrobiť drevený svietnik. Navštívili aj zubriu zvernicu v Topoľčiankach. Súčasťou boli aj ukážky poľovne vycvičených psov.

Počas marca, ktorý je venovaný lesom, sa študenti oboznámili s dôležitosťou hospodárskej úpravy lesov a pestovaním lesov. Prakticky si vyskúšali ciachovanie a meranie vyťaženého dreva, sadenie stromčekov jamkovou a štrbinovou sadbou, ako aj odoberanie vývrtu letokruhov, ktoré sa používa pri dendrochronologických analýzach. Vo Zvolene študenti navštívili aj Arborétum Borová hora.

Koordinátorom projektu DLU je NLC - Ústav lesníckeho poradenstva a vzdelávania Zvolen, hlavným partnerom sú Vojenské lesy a majetky SR - š.p., ďalšími partnermi sú Lesy SR, š.p., Lesnícka fakulta TU a Zvolen – mesto lesníctva.Téma TASR