ZUŠ Jána Pöschla vychovala za štvrťstoročie mnoho talentov

TASR, 22. marca 2018 8:42

V súčasnosti ju navštevuje približne 730 žiakov. Od roku 2004 je ZUŠ plnoorganizovaná, má hudobný, tanečný, literárno-dramatický a výtvarný odbor.

Prešov 22. marca (TASR) – Slávnostným koncertom oslávi štvrťstoročie svojho vzniku Základná umelecká škola (ZUŠ) Jána Pöschla v Prešove, na štvrtok 22. marca pripravila prehliadku talentov svojich žiakov. Koncert sa začne o 18.00 h na scéne Divadla Jonáša Záborského v Prešove. Informoval o tom riaditeľ školy Jozef Hrušovský.Impulzom na vznik novej umeleckej školy v Prešove bol veľký záujem talentovaných detí o umelecké vzdelávanie, čo vtedajšie kapacity v meste nedokázali uspokojiť. Priestory získali v zrekonštruovanej materskej škole na Prostějovskej ulici na Sídlisku III, kde 28. augusta 1992 novú ZUŠ otvorili. Do svojho názvu škola prijala meno významného prešovského hudobného skladateľa a dirigenta Jána Pöschla. Prvým riaditeľom nového umelecko-vzdelávacieho subjektu s 350 žiakmi sa stal Jaroslav Doležal. Pri škole vznikol Dychový orchester a Mládežnícky sláčikový orchester.

V súčasnosti ju navštevuje približne 730 žiakov. Od roku 2004 je ZUŠ plnoorganizovaná, má hudobný, tanečný, literárno-dramatický a výtvarný odbor. Hudobná sekcia ponúka hru na takmer všetkých hudobných nástrojoch.

Postupne škola svoje pôsobenie rozšírila na elokované pracoviská na sídlisko Sekčov, kde má na Bernolákovej ulici výtvarný odbor a do obce Fintice, kde v miestnej základnej škole s materskou školou pracuje výtvarný a hudobný odbor.

Umelecká činnosť ZUŠ je po 25 rokoch jej existencie bohatá. Na pôde školy rozvíja svoju činnosť osem samostatných umeleckých súborov. Škola nadviazala v roku 2014 spoluprácu so známym slovenským klaviristom Richardom Rikkonom a v roku 2015 zorganizovala koncert s názvom Talenty Prešova.

Ako jediná ZUŠ na východnom Slovensku organizuje cyklickú súťažnú prehliadku Prešovského a Košického kraja v hre na cimbale pod názvom Prešovská cimbalová struna. Jej žiaci reprezentujú školu na rôznych spoločenských, kultúrnych a súťažných podujatiach či festivaloch.

Od roku 2013 po podpísaní zmluvy o spolupráci je ZUŠ Jána Pöschla v Prešove zaradená medzi umelecko-edukačné inštitúcie so statusom Cvičná škola Prešovskej univerzity v Prešove.


Téma TASR