Zlatým Amosom 2018 sa stal Ján Gáll z Košíc

Školský servis, 13. mája 2018 23:36, aktualizované 14. mája 6:29

Pedagóg získal aj putovné insígnie, a to korunu a žezlo, a tiež finančnú odmenu 3 500 eur.

Zlatý Amos 2018 - Ján Gáll Foto: Martin Schopinski


Bratislava 13. mája (SkolskyServis.sk) - Finále celoslovenskej ankety o najobľúbenejšieho učiteľa či učiteľku na Slovensku Zlatý Amos 2018 sa konalo v nedeľu 13. mája v Dome kultúry Zrkadlový háj v Bratislave-Petržalke. Osem semifinalistov - Lýdia Cimermanová, Stanislav Ďurek, Ján Gáll, Daniela Koťková, Monika Krajčíková, Peter Mäsiar, Anna Slovenskaiová, Peter Stacho, v nedeľu večer bojovali o titul Zlatý Amos v troch súťažných kolách. Prvé kolo bola videovizitka, v ktorej žiaci predstavili svojho učiteľa a prečo ho do ankety prihlásili. Druhým súťažným kolom bola voľná disciplína – Predmet v rôznych žánroch. Úlohou učiteľov bolo pripraviť si so svojimi žiakmi program trvajúci dve minúty, kde hlavnú úlohu hral učiteľ. Práve víťaz Ján Gáll sa s netradičným spojením žánrov, ktoré boli pre každého súťažiaceho iné a náhodne vyžrebované, popasoval najlepšie. Tretie kolo potrápilo finalistov asi najviac, lebo museli odpovedať na všetečné otázky malých školákov zo Základnej školy v Kechneci.

Finalisti ankety Zlatý Amos 2018. Foto: Martin Schopinski


Nálada v sále bola vynikajúca. Všetci, deti i dospelí, fandili ostošesť. Niektorí so sebou priviezli transparenty, aby bolo nielen na javisku, ale aj v hľadisku jasné, kto je najlepší. Titul Najobľúbenejší učiteľ za školský rok 2017/2018 získal učiteľ zo ZŠ Drábova 3 z Košíc Ján Gáll, ktorý si ocenenie prevzal z rúk ministerky školstva, vedy a športu Martiny Lubyovej. Tá sa v príhovore poďakovala všetkým učiteľom za ich náročnú prácu. „Učiteľská profesia patrí medzi tie najnáročnejšie na svete. Učitelia dávajú žiakom nielen vzdelanie, ale aj rozlet, aby v živote dokázali viac. Ste výnimočné osobnosti, ktoré si získavajú srdcia svojich žiakov, povedala učiteľom M. Lubyová.

Zlatý Amos 2018 - Ján Gáll Foto: Martin Schopinski


Udelené boli aj ďalšie ceny:

Cenu Amos sympaťák – internetové hlasovanie verejnosti – získala Monika Krajčíková zo ZŠ s MŠ Nitrica.

Zlatá škola – ocenenie pre školu, ktorá má navrhnutých najviac učiteľov, na počet učiteľov v škole, získala ZŠ Škultétyho Topoľčany.

Najlepší príbeh o učiteľovi – napísali žiaci zo IV. D na Základnej škole s materskou školou
Jána Amosa Komenského na Hubeného ulici 25 v Bratislave.


Cena Jána Gašperana - cenu zakladateľa ankety na Slovensku, ktorú vyberá žiacka porota, získal Peter Stacho zo ZŠ Jána Drdoša Vígľaš.

Naj učiteľ národnostných menšín – navrhnutý učiteľ z národnostnej školy je Miroslav Benko zo ZŠ - Grundschule v Kežmarku.

Učiteľ bez predsudkov – navrhnutý učiteľ prevažne z rómskej školy – je Iveta Horváthová zo ZŠ Biskupická Bratislava.

Pedagóg, na ktorého sa oplatí spomínať – učiteľa navrhujú bývalí žiaci, cenu získali Helena Kobidová, Helena Szakácsová a Anna Tančiboková.


Špeciálnu cenu organizátorov získava Mariannka Ibrahimi zo ZŠ Škultétyho Topoľčany


Podujatie moderovala Adela Vinczeová, ktorá dodala celému podujatiu svojim odľahčeným humorom výbornú atmosféru. V programe sa predstavili žiaci zo Street dance academy Laciho Strika, Tomáš Buranovský a kapela Iconito. Na záver zaznela pieseň, ktorú pripravila Veronika Rabada s deťmi.

Zlatý Amos SR je zábavná forma súťaže o najobľúbenejšieho učiteľa, učiteľku na Slovensku. Hlavným organizátorom ankety je OZ ADEVYK, hlavným partnerom ankety je Ministerstvo školstva, vedy výskumu a športu SR. Poslaním ankety je predovšetkým popularizácia učiteľov, ktorí podľa hodnotenia žiakov významne prispievajú k vytváraniu kvalitného vzťahu medzi žiakmi a učiteľmi.

Téma TASR