Študenti Univerzity tretieho veku diskutovali so študentmi a žiakmi

TASR, 25. júna 2018 6:32, aktualizované 25. júna 14:12

UTV je súčasťou Ústavu celoživotného vzdelávania UNIZA.

Žilina 25. júna (TASR) - Vyjadrenia, postrehy a emócie z diskusií so študentmi gymnázia a žiakmi základnej školy zverejnia seniori z Univerzity tretieho veku (UTV) pri Ústave celoživotného vzdelávania Žilinskej univerzity (UNIZA) v Žiline v septembrovom vydaní seniorského časopisu Schody. TASR o tom informovala koordinátorka UTV Jana Sňahničanová.
Foto: UNIZA

"Pozitívne hodnotím snahu organizátorov o prekonanie medzigeneračnej bariéry. Teší ma, že nám UTV pomáha využiť skúsenosti a sprostredkovať ich aj mladým. Dnes je skutočne málo času na vzájomnú komunikáciu a v tomto type workshopov vidím možnosť zmeniť to," povedala študentka UTV a dobrovoľníčka vo vzdelávaní Viera Ďurdíková.

Podľa Sňahničanovej organizuje UTV ruka v ruke s vydávaním časopisu aj špecifické vzdelávanie v oblasti mediálnej gramotnosti pre členov redakčnej rady, prispievateľov a nadšencov tvorivého písania z radov seniorov. "Vďaka podpore Ministerstva kultúry SR a schválenému projektu s názvom: Časopis Schody a medzigeneračný dialóg pre rok 2018 sa uskutočnil workshop s názvom Starý človek - fakty a mýty. Jeho účastníci sa ako dobrovoľníci stretli s deťmi šiesteho ročníka základnej školy a spoločne búrali bariéry medzi generáciami," uviedla koordinátorka UTV.

Doplnila, že podobné posolstvo medzigeneračného dialógu priniesla UTV aj do prostredia strednej školy v Žiline počas workshopu so žiakmi tretieho ročníka s názvom Vážime si to, čo máme? "Výsledkom obidvoch medzigeneračných stretnutí bude propagácia potreby vzájomného dialógu medzi seniormi a juniormi v septembrovom vydaní časopisu Schody, jediného časopisu svojho druhu medzi existujúcimi UTV na Slovensku. Vychádza dvakrát ročne, je evidovaný na Ministerstve kultúry SR a práca na jeho príprave a vydaní je dobrovoľnícka. Medzi študentov, partnerov a ostatné UTV na Slovensku je distribuovaný zdarma," dodala Sňahničanová.

UTV je súčasťou Ústavu celoživotného vzdelávania UNIZA. "Ponúka záujmové vzdelávanie pre všetkých nad 45 rokov. Dlhodobo sa snaží rozvíjať aj dobrovoľnícke aktivity študentov – seniorov v oblasti neformálneho vzdelávania. V akademickom roku 2017/2018 má v ponuke študijné programy, zamerané na zdravý životný štýl seniora, tretí vek, kultúru prejavu, umenie, tvorbu pre médiá, fotografovanie a viaceré študijné programy na získanie počítačových zručností. Seniorskej verejnosti je zdarma prístupný prednáškový cyklus s názvom: Cesty poznávania," uzavrela koordinátorka UTV.
Najčítanejšie Školstvo

Téma TASR