Žiak je pre mňa partner, od ktorého sa tiež učím

TASR, 5. októbra 2018 10:56

Cenu verejnosti v rámci prvého ročníka súťaže Učiteľ Slovenska získala Noémi Ráczová zo Školy úžitkového výtvarníctva (ŠÚV) v Košiciach.

Košice 4. októbra (TASR) – Podľa jej slov je toto ocenenie tímové. "Za mojimi úspechmi a výsledkami je aj práca mojich kolegov, žiakov aj ich rodičov. Bez úžasných žiakov a kolegov by neexistoval dobrý učiteľ," uviedla vo štvrtok pre novinárov.
1. ročník súťaže Učiteľ Slovenska. Predstavenie najlepšieho učiteľa, ktorý bude reprezentovať Slovensko v rámci medzinárodného ocenenia Global Teacher Prize. Na snímke Noémi Ráczová, učiteľka na Škole úžitkového výtvarníctva v Košiciach, ktorá získala Cenu verejnosti 2. októbra 2018 v Bratislave. FOTO TASR – Jakub Kotian Foto: TASR/Jakub Kotian

Do národného kola prestížnej súťaže Global Teacher Prize bolo nominovaných 300 učiteľov zo základných a stredných škôl i školitelia v online kurzoch. Medzinárodnú odbornú porotu zaujímal inovatívny prístup k vzdelávaniu, spolupráca s ďalšími vzdelávacími organizáciami vrátane zahraničia, aktívna účasť na mimoškolských aktivitách, ale i vzťahy v profesijnej komunite, osobný príbeh a charakter učiteľov.

Ráczová je spoluzakladateľkou nového odboru na Slovensku digitálna maľba, tvorkyňou súťaže Grafický duel, manažérkou medzinárodných projektov, no i lektorkou a aktívnou ilustrátorkou. Za svoju umeleckú činnosť získala niekoľko ocenení. Pripravuje aj nové učebné pomôcky a reaguje na aktuálne potreby v spoločnosti ako napríklad zavedením predmetu odborná angličtina či vyhľadávaním spolupráce s potenciálnymi zamestnávateľmi. Podľa jej slov sa snaží, aby sa mohli žiaci do procesu výučby aktívne i kreatívne zapojiť, aby si stanovili nielen ciele, ale aj kroky, ktoré k nim vedú. "Chcem svojich žiakov nadchnúť a motivovať, inšpirovať a pri tom zostať sama sebou. Pre mňa je žiak partner, od ktorého sa môžem učiť mnoho aj ja sama po odbornej aj ľudskej stránke," konštatovala.

Na pôde školy jej k oceneniu vo štvrtok gratulovali študenti, kolegovia i predseda Košického samosprávneho kraja (KSK) Rastislav Trnka. "Myslím si, že je to skvelý úspech nielen pre ňu samotnú, ale aj pre školu a v konečnom dôsledku pre študentov, ktorí tu študujú. Verím, že to posunie úroveň a kvalitu školy dopredu, KSK tomuto oceneniu prikladá veľký význam a budeme aj naďalej podporovať školu v jej aktivitách," povedal Trnka pre médiá.

Podľa Zsolta Lukácsa povereného riadením školy je dané ocenenie obrovský úspech a výborná príležitosť na zviditeľnenie školy a jej výsledkov.

Cieľom súťaže Učiteľ Slovenska je zmeniť pohľad spoločnosti na činnosť učiteľov, posilniť status a sebavedomie pedagógov a motivovať ich k výkonu tejto profesie. Prvý ročník slávnostne vyhodnotili v utorok (2.10.) v Bratislave. Celkovou víťazkou sa stala učiteľka informatiky na Gymnáziu sv. Edity Steinovej v Košiciach Zuzana Tkáčová, ktorá bude Slovensko reprezentovať v rámci medzinárodnej súťaže Global Teacher Prize v Dubaji.


Najčítanejšie Školstvo

Téma TASR