Žiaci ZŠ s MŠ v Žiline-Závodí darovali hasičom externý defibrilátor

TASR, 20. novembra 2018 14:35

Škola defibrilátor vyhrala aj minulý rok.

Žilina 20. novembra (TASR) – Žilinským hasičom darovali v pondelok (19.11.) žiaci Základnej školy s materskou školou (ZŠ s MŠ) v Žiline-Závodí automatický externý defibrilátor, ktorý vyhrali v súťaži Záchrana som ja 2.

Podľa riaditeľky Falck n.o. a koordinátorky projektu Jany Mračnovej vyhrala škola defibrilátor aj minulý rok. "Škola sa preto rozhodla v rámci štatútu súťaže odovzdať ho tretej strane a vybrali si žilinských hasičov. Pre deti sme pripravili zážitkový kurz prvej pomoci. Na troch stanovištiach sa učili základné postupy prvej pomoci a bezpečnosti na cestách. Všetko si zopakovali vonku so sanitkou. Zapojili sme ich do akcie a v reálnej situácii si vyskúšali, čo sa naučili," povedala Mračnová.
Prístroj AED – defibrilátor. Foto: TASR/František Iván

Učiteľka ZŠ s MŠ Žilina-Závodie Dagmar Surňáková pripomenula, že v prvom ročníku projektu škola už vyhrala defibrilátor aj kurz prvej pomoci pre deti a učiteľov. "Tento rok sa nám podarilo opäť vyhrať tento kurz, defibrilátor a ešte aj celodenný výlet pre víťaznú triedu. Vďaka kurzu prvej pomoci, ktorý sme absolvovali minulý rok, deti zistili, ako funguje defibrilátor a mali možnosť si to vyskúšať. Veľkou výhodou bolo, že život zachraňujúci prístroj je zvukovo funkčný. Čiže, deti vedeli presne reagovať podľa krokov, na ktoré ich hlas nabádal," uviedla Surňáková.

"V prvom ročníku sme so žiakmi urobili knižku, keďže sa nám páčila téma naučiť deti zachrániť život a vedieť pracovať aj vo veľmi napätých situáciách. Tento rok deti vymysleli spoločenskú hru s vyše 15 hrami, zameranými na záchranu života a všetko, čo je spojené so zdravotníctvom. Ako trieda by sme chceli poďakovať organizácii Falck a Nadácii Allianz za to, že vymysleli takýto fantastický projekt," uzavrela učiteľka ZŠ s MŠ Žilina-Závodie.
Téma TASR