Žiaci základných a stredných škôl sa zapoja do súťaže Supertrieda

TASR, 10. februára 2018 7:57

Projekt je dobrovoľnou súčasťou vyučovania slovenského a anglického jazyka, hudobnej, výtvarnej, etickej a občianskej výchovy.

Bratislava 10. februára (TASR) - Veľkú hru pre žiakov základných a stredných škôl – Supertriedu vyhlasujú organizátori projektu s partnermi. Záštitu nad ním má Zastúpenia Európskej komisie (EK) v SR v rámci Európskeho roka kultúrneho dedičstva 2018.
Národné finále 10. ročníka súťaže Supertrieda Foto: Ján Lörincz

"Máme veľkú radosť z tejto súťaže. Uvidíme krásne slovenské kroje, počujeme pesničky, môžeme sa tešiť z ľudovej múdrosti. Súťaž chceme podporovať aj do budúcnosti a tohtoroční víťazi dostanú zážitkové prekvapenie," na piatkovej tlačovej konferencii v Bratislave prisľúbil vedúci Zastúpenia EK Ladislav Miko.

Projekt je dobrovoľnou súčasťou vyučovania slovenského a anglického jazyka, hudobnej, výtvarnej, etickej a občianskej výchovy. Vznikol na Slovensku (2009) a dostal sa do školského systému u nás, aj vo všetkých štátoch Európskej únie. Utužuje vzťahy v detskom kolektíve, dáva príležitosť všetkým deťom a je prevenciou pred šikanovaním.

"Supertrieda je projekt umeleckej výchovy. Deti pripravujú spolu predstavenie maximálne s dĺžkou 15 minút. Malo by mať hudobné, divadelné, pohybové a výtvarné prvky. Najdôležitejší aspekt je, že sa musí zúčastniť celá trieda, to znamená, že nikto nesmie zostať doma. Tento rok máme 14. ročník a prihlásiť sa možno do 15. februára cez stránku www.supertrieda.sk," uviedol Ľuboš Zaťko, ktorý s Martinou Bodnárovou sú stáli koordinátori projektu.

"V roku 2012 sme si v Paríži prevzali ocenenie za víťazstvo ako najlepší európsky školský sociálny integračný projekt – prevencia šikany," prezradila Bodnárová. Zároveň dodala, že po krajských kolách sa v júni uskutoční v Bratislave celoslovenské finále, ktorého sa zúčastňuje 1000 súťažiacich školákov.

Súčasťou Supertriedy je aj nový projekt Ornamentálna mapa Slovenska. V ňom deti budú pátrať vo svojich obciach po ornamentoch, ktoré vytvorili ich predkovia. Podľa koordinátorky projektu výtvarníčky Adely Melišekovej Dojčanovej ornament bol tisícročia základným prvkom miestnej kultúry a okrem estetickej mal aj sociálnu a ochrannú funkciu. Mapa tvorená ornamentmi bude symbolizovať bohatstvo a rozmanitosť európskej kultúry, v rámci ktorej Slovensko je originálne práve tradičnou živou ľudovou kultúrou. Z toho vzniknú veľkoplošné obrazy Krajina krásy a stanú sa súčasťou každej obce na digitálnych mapách.


Téma TASR