Žiaci absolvujú pilotný kurz záchrany starých odrôd jabloní a hrušiek

TASR, 12. októbra 2018 10:20

Kurz pilotného ročníka sa uskutoční od pondelka 15. októbra v Zaježovej v okrese Zvolen.

Zaježová 12. októbra (TASR) - Kurz pilotného ročníka projektu školských ovocných sadov SadOVO, v ktorom sa 22 žiakov a 11 pedagógov základných a stredných škôl z celého Slovenska podieľa na záchrane starých a krajových odrôd jabloní a hrušiek, sa uskutoční od pondelka 15. októbra v Zaježovej v okrese Zvolen.
Foto: TASR

Vďaka projektu, ktorý realizuje CEEV Živica s podporou Nadácie TESCO, sa vzácny genofond ovocných stromov chráni tým, že si ho školy samé vysádzajú do svojich areálov. Podľa koordinátorky projektu SadOVO Andrey Uherkovej, účastníci kurzu majú už za sebou ovocinársku exkurziu, mapovanie odrôd v okolí svojich škôl.

Ako Uherková uviedla, v utorok 16. októbra o 15. h bude pri výsadbe starej odrody hrušky vysvetľovať odborník žiakom a učiteľom, ako správne sadiť stromy a starať sa o ne po výsadbe.

V stredu 17. októbra od 8.30 do 10. h sa uskutoční podujatie Plodobranie, ktoré účastníci kurzu pripravia pre žiakov zaježovskej školy, miestnych obyvateľov a širšiu verejnosť. "Súčasťou bude výstava starých odrôd, ktoré zmapovali v okolí svojich škôl, ochutnávky sušeného ovocia, muštovanie a ovocinárske hry," pripomenula koordinátorka.

Téma TASR