Želiezovce: Víťazka súťaže Môj projekt pre región predstaví priestory

TASR, 17. júna 2018 7:47

Prehliadka so zaujímavým výkladom bude doplnená tónmi diel Franza Schuberta a ochutnávkou Sacherovej torty.

Želiezovce 17. júna (TASR) – Študentka Strednej odbornej školy Pod Amfiteátrom v Leviciach Viviána Ikréniová predstaví prvú júlovú nedeľu verejnosti priestory kaštieľa rodu Esterházyovcov v Želiezovciach v okrese Levice. Prehliadka so zaujímavým výkladom bude doplnená tónmi diel Franza Schuberta a ochutnávkou Sacherovej torty.
Písaná história mesta Želiezovce v okrese Levice siaha až do roku 1274, kedy sa po prvýkrát spomína ako obec s kostolom, mlynom a kamenným mostom. Patrila Hunt-Poznanovcom, v roku 1308 zemanom zo Želiezoviec. V roku 1557 sa stala sídlom panstva Želiezovce, ktoré bolo majetkom Dessewffyovcov. V roku 1729 sa vlastníctvo želiezovského panstva ustálilo, keď takmer všetky vlastnícke práva prešli na rodinu Esterházyovcov. Tí začali postupne v okolí budovať sieť majerov a na mieste pôvodnej vidieckej kúrie dali postaviť štvorkrídlový barokový kaštieľ, ktorého stavba bola dokončená okolo roku 1870. „Hospodársky rozkvet Želiezoviec súvisí s najdominantnejším príslušníkom rodu Jánom Karolom Esterházym. Jeho manželka Rozina potom, ako sa presťahoval do Želiezoviec, pozvala sem z Viedne odborníkov, ktorý pri kaštieli vybudovali krásny anglický park. O tom, že Ján Karol mal k Želiezovciam silný vzťah svedčí aj to, že je síce pochovaný v Galante, ale vo svojej poslednej vôli určil, aby jeho srdce pochovali tu, v rodinnej hrobke Esterházyovcov ,“ hovorí vedúci Mestského múzea v Želiezovciach a Pamätnej izby Franza Schuberta Pavel Polka. Na snímke Esterházyovský kaštieľ. FOTO TASR - Henrich Mišovič, 22. februára 2014 Foto: TASR

Nápad študentky, ktorý môže prispieť k zvýšeniu cestovného ruchu v Želiezovciach, ocenila porota súťaže Môj projekt pre región ako najinovatívnejší a najkreatívnejší spomedzi študentských projektov pre cestovný ruch z rôznych kútov Slovenska. „Cestovný ruch na Slovensku potrebuje takýchto nadšených a inovatívnych mladých ľudí,“ zhodnotila súťaž predsedníčka poroty Silvia Neviďanská.

Súťaž Môj projekt pre región je súčasťou vzdelávacieho programu JA Podnikanie v cestovnom ruchu, ktorý na školách na Slovensku realizuje nezisková organizácia Junior Achievement Slovensko. Finalisti prezentovali svoje projekty pred odbornou porotou. Hodnotené boli trvácnosť a reálnosť projektov s využitím v cestovnom ruchu, ale aj prezentačné a komunikačné zručnosti prezentujúcich.

Štvorkrídlový barokový kaštieľ v Želiezovciach dala postaviť rodina Esterházyovcov. Stavba bola dokončená okolo roku 1870. Dodnes v ňom zostali zachované priestory kuchyne, v ktorej varil a piekol autor slávnej Sacherovej torty, ktorého sem pozvala Rozina Esterházy. V rohu salóna kaštieľa stál podľa dochovaných vyobrazení klavír, na ktorom hrával slávny hudobný skladateľ Franz Schubert, ktorý býval v Želiezovciach v rokoch 1818 a 1824.

svl imaTéma TASR