Začal sa 17. ročník kampane Vypni telku, zapni seba!

Školský servis, 29. mája 2017 13:29

Heslo tohto ročníka kampane znie: VIAC priateľstva, viac RADOSTI.

Foto: erkoBratislava 29. mája (SkolskyServis.sk) - Dnes sa začal 17. ročník kampane Vypni telku, zapni seba! Dobrovoľníci z viac ako 100 obcí pripravili pre skupiny detí alternatívny program k pasívnemu prežívaniu voľného času pri TV, počítačových hrách a zábave na internete. Akcia trvá celý tyždeň, do nedele 4.6.2017. Organizátorom projektu je detská organizácia eRko. Do kampane sa zatiaľ zaregistrovalo 5 500 účastníkov.

Podľa portálu Detinanete.sk, stále viac detí dnes uprednostňuje hry na počítači pred hraním sa vonku s kamarátmi, pričom každé štvrté dieťa ohrozuje závislosť od internetu a zábavnej elektroniky. Portál ďalej uvádza, že prvý mobil majú deti na Slovensku už od 4 rokov. Mobil vlastní:
31% prvákov a druhákov,
69% tretiakov až piatakov,
77% šiestakov a siedmakov.

Deti využívajú internet v mobile a mobil samotný najčastejšie na chatovanie, sťahovanie obrázkov a videí, fotenie a natáčanie videí.

„Ako detská organizácia si uvedomujeme, že deti sa potrebujú pre svoj zrelý vývoj naučiť ovládať pri zaobchádzaní s novými technológiami. Potrebujú sa ich naučiť správne využívať a nadobudnúť správnu mieru v tom, koľko času mobilným zariadeniam alebo počítačom venujú. Preto im každý rok dávame možnosť zastaviť sa a trénovať svoju vôľu. Upriamujeme ich čas na osobné vzťahy. Heslo tohto ročníka kampane znie: VIAC priateľstva, viac RADOSTI.“, uviedol predseda eRka, Juraj Králik.

Deti na znak svojho záväzku budú počas týždňa Vypni telku, zapni seba! nosiť náramok s logom kampane. Každý účastník dostal dva náramky. Jeden pre seba a druhý pre kamaráta. Takýmto spôsobom sa počet účastníkov môže navýšiť až na desaťtisíc.

eRko ponúka pre záujemcov metodický materiál s námetmi na každý deň. Materiál s receptom na priateľstvo je k dispozícii po zaregistrovaní sa na webovej stránke kampane www.erko.sk/vtzs.

––––––
eRko – Hnutie kresťanských spoločenstiev detí je občianske združenie, ktoré vzniklo v roku 1990. Jeho cieľom je pomáhať pri výchove a neformálnom vzdelávaní detí a mladých ľudí na zrelé kresťanské osobnosti podieľajúce sa na rozvoji spoločnosti, v ktorej žijú.


Téma TASR