Žiaci sa vďaka WocaBee zlepšujú v jazykoch

Školský servis, 25. marca 2019 10:25

Nový nástroj si chvália aj učitelia.

Bratislava 25. marca (SkolskyServis.sk) - Nová slovenská aplikácia pomáha študentom učiť sa cudzie slovíčka a učiteľom šetrí čas. Vďaka nej nemusia kontrolovať domáce úlohy či opravovať písomky. Reč je o aplikácii WocaBee, ktorú používa už viac ako 5 000 študentov na Slovensku i v Čechách.

Foto:


O tom, ako vznikol nápad vytvoriť aplikáciu WocaBee, nám prezradil jej autor Michal Ošvát: „Keďže veľa cestujem a v minulosti som pracoval aj v banke, cudzie jazyky považujem v dnešnej dobe za nevyhnutnosť.“ V školách sa vyučujú tak, že žiaci najprv musia vedieť naspamäť slovíčka, z ktorých im potom učitelia dávajú domáce úlohy a písomky.

„Pre niektorých žiakov však môže byť cudzí jazyk skutočným trápením. Všetko sa však mení, ak sa jednotlivé slovíčka môžu učiť cez mobil hravou formou,“ vysvetľuje autor aplikácie.

Keď začal aplikáciu tvoriť, rozmýšľal aj nad tým, ako by mohol pomôcť učiteľom ušetriť hodiny času, ktoré dnes trávia kontrolovaním domácich úloh či opravovaním písomiek zo slovíčok. „Toto všetko teraz robí za nich naša aplikácia WocaBee,“ hovorí Michal Ošvát s úsmevom.Učiteľ si nemusí nosiť prácu domov

Stačí, aby za pár minút nahodil do aplikácie slovíčka, ktoré chce, aby si žiaci precvičovali. Pri vkladaní jednotlivých výrazov aplikácia automaticky dopĺňa slovíčka a učiteľovi pomáha použiť jeden balík slov pre viacero tried. Následne hneď vidí, kto si domácu úlohu nesplnil, kto si slovíčka zopakoval viac krát a dozvie sa aj to, ktoré cudzie slová robili žiakom najväčší problém.
Keďže WocaBee funguje na počítačoch, tabletoch aj mobiloch, pre mladých ľudí sa stáva moderným a atraktívnym nástrojom ako sa učiť cudzí jazyk. To má za následok väčšiu motiváciu študentov, ktorá je viditeľná aj na samotných hodinách. S aplikáciou WocaBee sa môžu žiaci učiť akýkoľvek cudzí jazyk, od angličtiny, nemčiny, ruštiny, až po francúzštinu.

Študenti si zlepšili prospech

„Odkedy sme začali používať aplikáciu WocaBee na učenie slovíčok, žiaci začali prejavovať väčší záujem o cudzí jazyk. Taktiež sa to pozitívne odrazilo na slovnej zásobe a známkach. Ako učiteľka oceňujem aj prehľady o tom, kto si plní domáce úlohy, a ktoré slovíčka robia žiakom problémy.,“ hovorí učiteľka Slávka Detková zo ZŠ J. Hollého v Topoľčanoch.
Aplikáciu aktuálne používa 5 000 študentov na celom Slovensku, od Bratislavy, cez Nové Zámky, Žilinu až po Sobrance. WocaBee uplynulý rok expandovala aj do Českej republiky a aktuálne sa začína používať v Poľsku, Nemecku a v Anglicku. Najviac sa uchytila na základných školách, záujem o ňu však prejavili aj stredoškoláci.

Najaktívnejší študent zvládol 13 000 slovíčok za jeden víkend

„Študentov sa snažíme motivovať, aby si slovíčka pravidelne precvičovali. Získavajú tým body ´WocaPoints´, vďaka čomu majú chuť súťažiť s ostatnými spolužiakmi. Náš najaktívnejší študent, ktorý aktuálne vedie v rebríčku bodovania, si dokázal za jeden víkend precvičiť neuveriteľných 13 424 slovíčok,“ vyzdvihol Michal Ošvát.

V hodnotení študentov získala aplikácia 4,5 hviezdičky z celkového počtu 5. O obľúbenosti v radoch študentov hovorí aj žiak Peter: ,,Appka je výborná na precvičovanie angličtiny. Od kedy som ju začal používať mám lepšie známky.“ Tých, čo si zlepšili prospech je viac. Zo štvorkárov sa stali trojkári a z niektorých trojkárov dokonca jednotkári.

Foto:

Téma TASR