Na výstavbu modulových škôl v 15 mestách a obciach pôjdu 3 milióny eur

TASR, 28. júla 2015 9:52

V roku 2013 bolo postavených päť modulových škôl v sume 1.000.000 eur v obciach Stráne pod Tatrami, Podhorany, Krížová Ves, Jarovnice a Kecerovce.

Novú budovu základnej školy (ZŠ) pre 200 detí dnes otvorili v obci Kecerovce v okrese Košice-okolie. Pre veľký počet sa žiaci dosiaľ museli v starej budove školy učiť v dvojzmennej prevádzke. Foto: František Iván/TASRBratislava 28. júla (TASR) - Spolu 15 obcí a miest z Bratislavského a Košického kraja si rozdelí tri milióny eur z druhého vládneho sociálneho balíčka. Postavia za ne modulové školy, ktoré riešia problémy nedostatočných kapacít a dvojzmennej prevádzky. TASR o tom informovala hovorkyňa ministerstva školstva Beáta Dupaľová Ksenzsighová.

"Najakútnejšia situácia kapacít je v rýchlo sa rozrastajúcich satelitných obciach, z ktorých musia rodičia voziť svoje deti do škôl aj niekoľko kilometrov," vysvetlila hovorkyňa. Podľa jej slov, väčšina obcí a miest už s výstavbou začala. Termíny ukončenia výstavby sú v rozmedzí od februára do septembra 2016. "S obcami a mestami je podpísané memorandum, ktoré obsahuje podrobnosti výstavby," dodala Dupaľová Ksenzsighová.

Modulové školy tak pribudnú v Bernolákove, Ivanke pri Dunaji, Kráľovej pri Senci, Markovciach, Miloslavove, Moste pri Bratislave, Novej Dedinke, Rovinke, na Drieňovej ulici v bratislavskom Ružinove, Senci, Stupave, Tomášove, Trebišove, Viničnom a Zámutove.

Dupaľová Ksenzsighová pripomenula, že v roku 2013 bolo postavených päť modulových škôl v sume 1.000.000 eur v obciach Stráne pod Tatrami, Podhorany, Krížová Ves, Jarovnice a Kecerovce. V roku 2014 zas boli vyčlenené peniaze na deväť modulových škôl. Išlo o tri milióny eur pre obce Chminianske Jakubovany, Podhorany, Jarovnice, Jurské, Stará Ľubovňa, Gemerská Ves, Muránska Dlhá Lúka, Miloslavov a Dunajská Lužná. "Z celkovej vyčlenenej sumy z Ministerstva financií SR ešte zostalo k dispozícii aj pre obec Chorvátsky Grob," dodala hovorkyňa rezortu školstva.

Kým v niektorých obciach už školy stoja a boli odovzdané do užívania, v ďalších je rozostavanosť rôzna. "Predpokladáme však, že k septembru 2015 sa dajú do užívania školy v Chminianskych Jakubovanoch, Jarovniciach, Starej Ľubovni, Muránskej Dlhej Lúke i Stráňach pod Tatrami," dodala. V ostatných obciach by mali dodávatelia odovzdať objekty do konca novembra 2015.Modulová škola v Podhoranoch Foto: Oliver Ondráš


Budova modulovej školy v Jarovniciach Foto: František Iván/TASR


Chminianske Jakubovany v okrese Prešov Foto: Milan Kapusta/TASR


Na snímke modulové priestory základnej školy v Dunajskej Lužnej, okres Senec. Foto: Michal Svítok/TASR

Téma TASR