Vysokoškoláci počas stáže upravili autíčka pre postihnuté deti

TASR, 11. augusta 2017 12:11

Hlavným cieľom dvoch študentských projektov bolo upraviť automobilové sedadlo a ďalšie komponenty v detských autíčkach pre potreby zdravotne postihnutého dieťaťa.

Trenčín 11. augusta (TASR) – Dve špeciálne upravené elektrické autíčka pre hendikepované deti sú výsledkom šesťtýždňovej letnej stáže študentov vysokých škôl v technologickom centre Adient v Trenčíne. Hlavným cieľom dvoch študentských projektov bolo upraviť automobilové sedadlo a ďalšie komponenty v detských autíčkach pre potreby zdravotne postihnutého dieťaťa.
Ilustračné foto Foto: Experioreurope

„Študenti mali možnosť uplatniť svoje teoretické vedomosti, nadobudnúť poznatky z prostredia technologického centra a pracovať na veľmi užitočnom zadaní. Potreby detí so zdravotným postihnutím sú individuálne a študenti sa s nimi museli poriadne popasovať. Neviem si predstaviť lepšiu prípravu na ich budúcu profesiu. Všetkým ďakujem za vysoké nasadenie,“ povedal riaditeľ technologického centra Adient v Trenčíne Frank Toenniges.

Podľa šéfky personálneho oddelenia technologického centra Adient Stanislavy Valientovej letné študentské stáže v Adiente majú už 11-ročnú tradíciu a dávajú študentom príležitosť skĺbiť akademické vedomosti s praktickými skúsenosťami. „Študenti dostali za úlohu modifikovať elektrické autíčko pre potreby dieťaťa s ťažkým zdravotným postihnutím. Stretli sa s rodičmi, dostali konkrétne špecifikácie, ako je potrebné autíčko upraviť, aby ho znevýhodnený malý vodič mohol bezpečne používať,“ priblížila Valientová.

Jedno z autíčok si prišli z Bratislavy do Trenčína prevziať rodičia štvorročného Maximiliána, ktorý trpí detskou mozgovou obrnou. Podľa jeho matky Denisy Javorčekovej je upravené autíčko novou možnosťou adaptovať svojho syna do inej spoločnosti. „On sa môže mobilizovať, on môže byť ten, ktorý určuje smer kam pôjde, čo bude vidieť. A nebude to len o tom, že rodičia určujú smer. Postupným učením a naberaním odvahy sa bude sám presadzovať a takýmto spôsobom začleňovať do spoločnosti,“ doplnila Javorčeková.

Rodiny, ktoré autíčka dostali, vytipovalo Centrum včasnej intervencie v Bratislave. Fyzioterapeutka centra Viera Fedorová oceňuje najmä kreativitu vysokoškolákov. „Vymysleli aj autíčko pre dvojičky s prívesným vozíkom. Chlapci si autíčko môžu užiť ako tím, môžu sa striedať, ovládať sa dá aj z prívesného vozíka. Podľa mňa je to úplne úžasné,“ zdôraznila Fedorová.

Na úpravách autíčok sa podieľal aj tretiak Fakulty strojného inžinierstva VUT Brno Dominik Galo. Počas šiestich týždňov zmenili autíčka od základu. „Zostala len kostra a kolesá. Je tam nová elektrina, vystuženie, sedačky a všetko ostatné. Podstatné boli sedačky, kde sme pridávali rôzne pomôcky na fixáciu. Nebolo to jednoduché. Vďaka možnostiam, ktoré poskytuje táto firma, sme sa však mohli naplno realizovať. A je to aj pomoc pre tie deti,“ uzavrel Galo.

Téma TASR