Výchova IT špecialistov potrebuje upratať vzdelávacie programy

TASR, 13. februára 2018 14:00

IT priemysel je štandardným prostredím a je to priestor, v ktorom sú dievčatá a ženy vítané.

Bratislava 13. februára (TASR) – Pripraviť odporúčania pre ministerstvo školstva na skvalitnenie vzdelávania v technických a prírodovedných smeroch bolo hlavným cieľom utorkového okrúhleho stola IT Asociácie Slovenska (ITAS), spoločnosti Microsoft a zástupcov štátneho a neziskového sektora. Odborníci poukazujú na alarmujúci nedostatok IT špecialistov a klesajúci záujem mladých ľudí, najmä dievčat o štúdium technických odborov.
Ilustračné foto Foto: TASR

Podľa prezidenta ITAS Emila Fitoša IT firmy a ani iné odvetvia národného hospodárstva nebudú mať dostatok pracovníkov. "V tejto chvíli IT firmy hovoria, že im chýba približne 10.000 pracovných miest. IT priemysel je ten, ktorý vyrába najväčšiu pridanú hodnotu. Konkurencieschopnosť dnes znamená zavádzanie digitálnych technológií do všetkého. Sú krajiny, ktoré napredujú oveľa viac ako Slovensko. Máme obavu z toho, že ak nebudeme mať dostatok zdatných ľudí, dôjde k strate konkurencieschopnosti Slovenska a aj k úpadku," zdôraznil Fitoš.

Na margo absencie žien v IT priemysle Fitoš pripomenul, že IT priemysel je štandardným prostredím a je to priestor, v ktorom sú dievčatá a ženy vítané. Mnohé vlastnosti im umožňujú byť v týchto oblastiach úspešné. "Máme analytičky, projektové manažérky, ktoré dokážu projektovať aj veľmi zložité projekty. Tešil by nás záujem dievčat ísť študovať IT odbory," doplnil šéf ITAS.

Riaditeľka pre oblasť školstva spoločnosti Microsoft Marcela Havrilová je presvedčená, že je potrebné si sadnúť s predstaviteľmi ministerstva školstva a tí by mali byť ochotní počúvať. "Treba sa pozrieť na to, ako pracujeme s prípravou budúcich učiteľov, je potrebné upratať si štátne vzdelávacie programy prírodovedných predmetov. Potrebujeme mať silnú spoluprácu školského, akademického a firemného sektora a potrebujeme vedieť všetko odkomunikovať s mladými ľuďmi," priblížila Havrilová.

Súčasný vzdelávací systém v oblasti IT bol podľa nej možno dobrý pred 15 rokmi. "Tým, že tu máme obdobie digitálnej transformácie a štvrtej priemyselnej revolúcie, je dobré pozrieť sa na to, čo mladých ľudí v škole čaká. Poďme sa spoločne pozrieť na to, ako mladých ľudí dnes pripraviť pre život zajtra. To, čo stačilo v škole pred desiatimi rokmi, už dnes nestačí," doplnila Havrilová.
Najčítanejšie Školstvo

Téma TASR