Všetky dolnokubínske základné školy získali certifikát bezbariérovosti

TASR, 22. októbra 2018 14:05

Školy následne podpísali memorandum, ktoré je založené na inovatívnom neziskovom partnerstve verejného a neverejného sektora.

Dolný Kubín 22. októbra (TASR) – Všetkých šesť dolnokubínskych základných škôl (ZŠ) získalo počas mesiaca október certifikát bezbariérovosti. Udelila im ho Základná organizácia Slovenského zväzu telesne postihnutých (ZO SZTP) v Dolnom Kubíne v spolupráci s mestom v rámci akcie Turistika alebo adrenalín na kolieskach, ktorej cieľom je zmapovať odstrániteľné bariéry v inštitúciách a verejne prístupných budovách na území mesta.
ILustračné foto Foto: Mgr. Dana Lepková
"Tento rok sme sa rozhodli navštíviť základné školy v meste, pretože v našom zväze sú aj niektoré dolnokubínske deti a tie potrebujú bezbariérový prístup. Musíme skonštatovať, že sme boli spokojní," uviedla predsedníčka ZO SZTP Dolný Kubín Ružena Sekerková.

Doplnila, že niektorí účastníci akcie si otestovali, či sú školy pripravené na hendikepovaného žiaka nielen po materiálnej stránke, ale aj to, či vedia vytvoriť podmienky na vzdelávanie. Školy následne podpísali memorandum, ktoré je založené na inovatívnom neziskovom partnerstve verejného a neverejného sektora.

"Napríklad, že budú zamestnanci školy pomáhať a asistovať sociálne znevýhodneným a zdravotne postihnutým spoluobčanom pri vstupe do budovy školy alebo jej opustení. Tiež, že im vytvoria potrebné podmienky na vzdelávanie," vysvetlila Eva Palugová z dolnokubínskej radnice.

Počas predchádzajúcich ročníkov akcie Turistika alebo adrenalín na kolieskach navštívili pracovníci mesta a členovia SZTP štátne i súkromné inštitúcie, reštaurácie, lekárne či predajne.


Téma TASR