V MŠ na sídlisku Okulka pribudla deťom prírodná záhrada

TASR, 13. novembra 2017 10:34

Súčasťou projektu je Ekoučebňa, ktorá poskytuje deťom miesto symbiózy s prírodou.

Vranov nad Topľou 12. novembra (TASR) – Prírodná učebňa, hmatový chodník, prekážková dráha a oddychová zóna slúžia už niekoľko dní vranovským deťom z materskej školy na sídlisku Okulka. Primátor mesta Ján Ragan im v areáli škôlky pri príležitosti Dňa materských škôl slávnostne odovzdal do užívania prírodnú záhradu. Predškolské zariadenie na Okulke má svahovitý terén, ktorý nedáva deťom veľa možností na pohybové aktivity a cvičenie vonku. Zámerom mesta preto bola revitalizácia priestoru a jeho pretvorenie na zelenú učebňu v prírode, kde by sa vytvorilo miesto pre zážitok, poznávanie, učenie, experimentovanie a hry detí.
Ilustračné foto Foto: Veronika Moncoľová/TASR

Ako informovala hovorkyňa vranovskej radnice Eva Fedorňáková, mesto preto vypracovalo projekt Ekoškôlka, ktorý riešil problematiku absencie priestoru na cvičenie a voľné hry detí v prírode. Na dvore materskej školy vytvorili prostredie na vyučovanie, na oddych a tvorivé aktivity detí. Vybudovali hmatový chodník, prírodný prekážkový chodník, popri ktorých vyrastajú ovocné kríky.

Súčasťou projektu je Ekoučebňa, ktorá poskytuje deťom miesto symbiózy s prírodou. Jej výnimočnosť je v tom, že deti budú môcť vnímať prírodu viacerými zmyslami, vidieť, dotknúť sa jej, ovoňať, počúvať a v prípade stimulácie chutí aj ochutnať to, čo si samy vypestujú. Fedorňáková konštatovala, že sa podarilo vytvoriť bylinné a zeleninové záhony. To všetko umožňuje zážitkové učenie. Výchovno-vzdelávací proces sa vo veľkej miere presunie z vnútorných priestorov školy do prírodnej záhrady.

Celé dielo sa podarilo zrealizovať za pomoci mesta Vranov nad Topľou a externých zdrojov. Pomáhali dobrovoľníci a rodičia. Prispeli finančne, materiálne, ale hlavne veľkým počtom odpracovaných brigádnických hodín počas deviatich sobôt.
Téma TASR