Vrábeľskí hvezdári ponocovali

Zuzana Meszárosová, 19. augusta 2017 8:41

Nočná obloha je nielen nádherným divadlom, ale i zdrojom odhaľovania jej tajov a krás.

Vráble 19. augusta (SkolskyServis.sk) - Nočná obloha inšpirovala básnikov k napísaniu mnohých básní. Mladých astronómov zo ZŠ Levická 903 letné noci inšpirovali k odhaľovaniu jej krás i tajomstiev. Najskôr si 7. augusta každý doma pozrel zatmenie Mesiaca. Vzniká zahalením Mesiaca do zemského tieňa, ktorý vrhá Slnko. Na Slovensku sme mohli pozorovať len záver tohto atraktívneho javu.

Vrábeľskí hvezdári Foto: Miroslav MeszárosVýstup Mesiaca z tieňa vidíme na hornej časti fotografie. O niekoľko dní neskôr si hvezdári a ich rodičia a kamaráti, tentokrát všetci spolu, pozreli meteorický roj Perzeíd. Neskúsený pozorovateľ by si mohol myslieť, že z oblohy padajú hviezdy. Nie je to však pravda. Ide väčšinou o drobné kamienky, ktoré vznikajú postupným rozmrvením jadra kométy. Keď tieto čiastočky vletia do zemskej atmosféry obrovskou rýchlosťou, trením o molekuly vzduchu sa rozžeravia a vytvoria charakteristický jav - meteor. Roj týchto meteorov dostal svoj názov podľa súhvezdia, z ktorého zdanlivo vyletujú - z Perzea. Okrem "padajúcich hviezd" si účastníci pozorovania mohli pozrieť pásikavého Jupitera s kompletnou rodinkou Galileových mesiačikov Io, Europa, Ganymedes a Callisto. Krásny bol i Saturn s Cassiniho delením jeho nádherného prstenca a najväčším mesiačikom Titanom. Zážitok dokreslilo množstvo deep sky objektov, čiže hmlovín, galaxií a hviezdokôp, a tiež pred polnocou vychádzajúci a krátermi posiaty Mesiac a hŕba dvojhviezd. Hovorí sa, že keď padá hviezda, má si človek niečo rýchlo želať. Iste si aj naši mladí astronómovia niečo tajne želali. Nech sa im ich priania naplnia.
Miroslav Mesaroš

Téma TASRPoužívaním stránok SkolskyServis.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac