Víťazom súťaže Euroscola sú gymnazisti z Giraltoviec

TASR, 15. decembra 2017 15:40

V budúcom roku sa 1. až 2. júna zúčastnia na prvom podujatí European Youth Event v Štrasburgu, ktoré organizuje Európsky parlament (EP).

Bratislava 15. decembra (TASR) – Študenti Gymnázia z Giraltoviec sú víťazmi 12. ročníka slovenskej súťaže Euroscola 2018. V budúcom roku sa 1. až 2. júna zúčastnia na prvom podujatí European Youth Event v Štrasburgu, ktoré organizuje Európsky parlament (EP).
Foto:

"Keby sme nemali túto súťaž, museli by sme si ju vymyslieť. V tomto roku sa do nej prihlásilo 22 stredných škôl, najviac z východného a stredného Slovenska," na piatkovom slávnostnom vyhodnotení súťaže v priestoroch Európskeho informačného centra v Bratislave uviedol Dionýz Hochel z Informačnej kancelárie EP.

Zástupcovia víťazov prezentovali svoj projekt, v ktorom sa venovali téme Európskeho roku kultúrneho dedičstva. V rámci nej organizovali rôzne aktivity: prezentácie na iných školách, vedomostné testy, dotazníky, európske pexeso či "eurolavičky". Okrem stretnutia s europoslankyňou Monikou Smolkovou cez skype diskutovali s ministrom zahraničných vecí a predsedom 72. Valného zhromaždenia OSN Miroslavom Lajčákom v New Yorku.

Na jednodňový "pracovný" pobyt do EP v Štrasburgu pôjdu v prvom polroku 2018 aj kolektívy súťažiacich škôl: Cirkevná spojená škola Vranov nad Topľou, Obchodná akadémia Lučenec, Gymnázium Dubnica nad Váhom, Gymnázium Detva, Cirkevná spojená škola Humenné, Stredná priemyselná škola Snina, Gymnázium Tvrdošín a Hotelová akadémia Košice.

K tomuto úspechu ich blahoželali europoslanci Jana Žitňanská, Monika Beňová, Ivan Štefanec a Vladimír Maňka. Všetci ocenili význam tejto súťaže, ktorá nielen jej účastníkom rozširuje vedomosti o poslaní a činnosti EP. Tiež presviedča, že mládež sa zaujíma o veci verejné, čo možno zvýši slovenskú účasť vo voľbách do EP.

Súťažiaci sa venovali aj témam týkajúcich sa programu Erazmus plus, rovnakej kvality potravín v celej Európskej únii, extrémizmu, utečeneckej kríze či podpory zamestnania mladých. Využili na to pestré aktivity: návštevu domova dôchodcov a utečeneckého tábora, simulovali zasadnutie EP, vymysleli zdramatizovanú eurorozprávku či zorganizovali Eurokino.

Počas existencie súťaže Euroscola sa do nej zapojilo vyše 10.000 mladých Slovákov, niekoľko tisíc študentov a pedagógov absolvovalo pobyt v Štrasburgu.


Téma TASR