Vedomostný ostrov ponúka žiakom možnosť vzdelávania

TASR, 19. januára 2018 12:54

Vedomostné ostrovy predstavujú vzdelávaciu pomôcku, ktorá má formu interaktívneho kiosku s troma dotykovými obrazovkami a obsahuje v sebe poznatky a testy z rôznych oblastí.

Bratislava 19. januára (TASR) – Žiaci základných škôl si budú môcť vybrať strednú školu už aj pomocou virtuálneho kuriérneho poradcu. Toho v rámci projektu Vedomostné ostrovy predstavili v piatok v Bratislave. Žiaci na 100 základných školách na celom Slovensku sa prostredníctvom tejto vzdelávacej pomôcky môžu vzdelávať v rámci techniky, nemeckého jazyka, ekológie a fyziky.

Vedomostné ostrovy - Ilustračné foto Foto: Nadácia Volkswagen


Vedomostné ostrovy predstavujú vzdelávaciu pomôcku, ktorá má formu interaktívneho kiosku s troma dotykovými obrazovkami a obsahuje v sebe poznatky a testy z rôznych oblastí. Hlavnú časť vedomostného obsahu tvorí špeciálna aplikácia v podobe animovaného ostrova. Okrem toho sa v kiosku nachádza aj kariérne poradenstvo, konkrétne virtuálny elektronicky poradca pre výber stredných odborných škôl. "Prostredníctvom kuriérneho poradenstva orientujeme ôsmakov a deviatakov na konkrétne stredné odborné školy. Môžete tu nájsť vedomosti o sebe samom, o svojich silných a slabých stránkach," uviedla Marcela Kulifajová z občianskeho združenia Eduplex. Okrem toho deti môžu prostredníctvom dotazníka zistiť, na akú profesiu či strednú odbornú školu by sa hodili.

"Prostredníctvom projektu sa snažíme priniesť moderné, inovatívne formy vzdelávania na Slovensko, pretože je to veľmi dôležité. Keď sa bude takýto ostrov nachádzať v škole na voľne prístupnom mieste, veríme, že sa k nim dostanú aj deti, ktoré nemajú takúto možnosť doma," vysvetlila Katarína Mariňáková, projektová manažérka v Nadácii Volkswagen Slovakia, ktorá projekt podporuje. Podľa Beáty Zbitekovej zo SEA – Agentúra pre vzdelávanie a vedu bolo dôležité, aby v rámci aplikácie prepojili viaceré oblasti. Spájacím materiálom podľa nej bola oblasť fyziky.

V súčasnosti sa kiosky nachádzajú zhruba na 30 percentách základných škôl. Pracovať by podľa Zbitekovej mali od februára.
Téma TASR