STU otvorila Národné centrum robotiky, chce rozvíjať spoluprácu

TASR, 16. apríla 2014 7:18

Tím na FEI STU spolupracuje s firmami, pre ktoré navrhuje vylepšenie priemyselných robotov.

Bratislava 16. apríla (TASR) – Slovenská technická univerzita (STU) otvorila (15. apríla) Národné centrum robotiky. Chce ním posilniť doterajšiu spoluprácu školy s firmami, ale aj s ďalšími fakultami a strednými školami pri výskume v oblasti robotiky a propagácii tejto oblasti ako povolania budúcnosti.
Otvorenie Národného centra robotiky sa uskutočnilo v utorok 15. apríla 2014 v budove Fakulty elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity (STU) v Mlynskej doline na Ilkovičovej ulici v Bratislave. Foto: Štefan Puškáš

„Nemáme tu zariadenia za stámilióny eur, ale vytvorili sme platformu na to, aby tu mohol prebiehať výskum v oblasti robotiky. Veľké nadnárodné spoločnosti, ktoré podnikajú na Slovensku, výskum v oblasti robotiky nerobia. My chceme robiť základný aj aplikovaný výskum,“ povedal dnes na otvorení centra riaditeľ Ústavu robotiky a kybernetiky na Fakulte elektrotechniky a informatiky (FEI) STU Ján Murgaš. Nové centrum je súčasťou tohto ústavu, ktorý vznikol pred 10 rokmi.

Tu bude player


Firmy dnes podľa zástupcu riaditeľa ústavu Petra Hubinského dovážajú hotové roboty zo Švédska, Japonska či Nemecka. „My si nemyslíme, že Slovensko má na to, aby vyrábalo vlastné roboty, ale myslíme si, že má na to, aby kupovalo komponenty a z nich skladalo niečo nové, resp. aplikovalo existujúce veci v nových súvislostiach, v našich podmienkach. Tie môžu byť iné ako tie japonské či americké,“ dodal Hubinský, ktorý na otvorení predstavil roboty v novom centre.

Tu bude player


Tím na FEI STU spolupracuje s firmami, pre ktoré navrhuje vylepšenie priemyselných robotov. Pracuje na projektoch so spoločnosťami Samsung, Volkswagen, Schunk, ale aj s podnikmi ZŤS VVÚ Košice či Vývoj Martin. Aktuálne tím v spolupráci s Texas Institute of Science navrhol spôsoby, ako pri vyťahovaní robotickej ponorky do lode zabrániť preneseniu kmitania z lode na ponorku, aby sa znížilo riziko ich zrážky. Američania už návrh podali na patentový úrad.

S poľským InterOceanMetalom zas riešia odborníci z FEI STU projekt určovania polohy podmorských robotov na ťažbu hornín z morského dna. Okrem toho sa tím STU uchádza o podporu z európskeho programu Horizont 2020 s projektom robota čistiaceho ulice mesta.


FEI STU spolupracuje pri výskume v oblasti robotiky s viacerými fakultami. S navrhovaním dizajnu pomáhajú kolegovia z Fakulty architektúry STU, psychológovia z Univerzity Komenského zas pomáhajú určiť, ktoré spôsoby ovládania robotov sú pre ľudí najvhodnejšie.

„Robotika je 'in', je to trhák. Z priestorov fabrík, kde boli nasadené roboty ako prvé, sa dostáva von, ide to pomaly do obývačiek, do reálneho života. Dnes už internetové firmy predikujú, že budú svoje zásielkové služby doručovať dronmi,“ uviedol dnes rektor STU Robert Redhammer. Otvorenie Národného centra robotiky ide podľa neho v línii budovania vedeckého parku STU Science City v Mlynskej doline.


Téma TASR