V SOŠ drevárskej Zvolen bol Deň otvorených dverí

TASR, 7. decembra 2018 14:00

Jednou z mála škôl, ktoré v Banskobystrickom kraji vstúpili do duálneho vzdelávania, je Stredná odborná škola (SOŠ) drevárska vo Zvolene.

Zvolen 7. decembra (TASR) - Prvých 15 žiakov sa takto v minulom školskom roku začalo pripravovať na budúce povolanie nielen v samotnej škole, ale aj v blízkych drevárskych firmách.
Z výstavy maturitných prác študentov odboru Tvorba nábytku a interiéru na Strednej odbornej škole (SOŠ) drevárskej vo Zvolene. Na snímke komoda Zásuvkovo od autorov Jána Helienka a Matúša Babinského. Foto: TASR/Jozef Poliak

Šestica druhákov, ktoré sa učia za čalúnnikov s praxou v nábytkárskej spoločnosti Lind Mobler v Krupine, v piatok v rámci Dňa otvorených dverí v SOŠ drevárskej - Javor 2018, odovzdávala svoje skúsenosti mladším záujemcom o túto formu výučby.

"Najskôr som sa chcel ísť učiť za stolára. Prehovorila ma ale mama, a keď som si potom naštudoval všetky podrobnosti o tejto škole a firme, rozhodol som sa pre odbor čalúnnictvo. Odborníkov v tomto odbore je totiž už veľmi málo," povedal TASR Juraj z Pliešoviec v okrese Zvolen. Vyhovovalo mu aj to, že časť týždňa trávi v škole a časť na praxi v samotnom závode, pri čom býva práve uprostred týchto miest.

"Do duálneho systému vzdelávania sme vstúpili od minulého školského roku. Okrem učebného odboru čalúnnik je to ešte učebný odbor stolár," hovorí riaditeľ SOŠ drevárskej Pavel Laššák. Ďalšia perspektíva sa podľa neho ponúka v odboroch, ktoré končia maturitnou skúškou. Práve tam vidí možnosti nárastu počtu žiakov.

"Tento typ vzdelávania sa síce rozbiehal ťažšie, dnes je ale informovanosť rodičov a výchovných poradcov oveľa väčšia, ako pred niekoľkými rokmi, a preto aj záujem o štúdium stúpol," pripomenul Laššák. Škola tak na budúci rok ponúka ďalších 16 miest v "duáli", v rovnakých odboroch stolár a čalúnnik. Rozhodujúci krok musia ale podľa riaditeľa školy urobiť zamestnávatelia, ktorí pre tento typ vzdelávania musia získať certifikát a, samozrejme, musia mať priestor a záujem týmto spôsobom získavať budúcu kvalifikovanú silu. Perspektívne sú dnes podľa neho najmä spoločnosti, ktoré sa venujú drevostavbám.Téma TASR