Do duálneho vzdelávania sa zapojilo 1615 prvákov

TASR, 25. októbra 2018 11:18

Počet študentov, ktorí sú zapojení do duálneho vzdelávania v školskom roku 2018/2019, je vyšší ako tomu bolo vlani.

Súkromné stredisko praktického vyučovania a duálneho vzdelávania BSH-Michalovce - Ilustračné foto Foto: TASR


Bratislava 25. októbra (TASR) – Počet študentov, ktorí sú zapojení do duálneho vzdelávania v školskom roku 2018/2019, je vyšší ako tomu bolo vlani. K 15. septembru sa do tohto systému zapojilo 1615 prvákov, pričom ide oproti vlaňajšku nárast o takmer 400 žiakov. Uviedol to riaditeľ Štátneho inštitútu odborného vzdelávania (ŠIOV) Michal Němec.

Riaditeľ ŠIOV poznamenal, že vďaka novele zákona o odbornom vzdelávaní a príprave majú žiaci tento školský rok prvýkrát možnosť vstúpiť do duálneho vzdelávania celý prvý polrok prvého ročníka, takže tento počet môže ešte naďalej rásť. "Veríme, že sa dostaneme na číslo 2000 prvákov v tomto školskom roku," povedal.

Lídrom duálneho vzdelávania v počte zapojených žiakov a stredných odborných škôl zostáva naďalej Trenčiansky samosprávny kraj, za ním nasleduje Žilinský kraj. Z odborov najviac dominuje strojárstvo a automobilový priemysel. "Projekt duálneho vzdelávania funguje tretí rok, v súčasnosti je do neho zapojených okolo 4000 žiakov," povedal Němec. Do roku 2020 by malo byť do systému zapojených 12.000 žiakov. Viceprezident Zväzu automobilového priemyslu Július Hron poznamenal, že tento počet je síce ambiciózny, ale veria, že sa ho podarí naplniť.

Okrem predĺženia termínu vstupu žiakov do systému duálneho vzdelávania novela zákona o odbornom vzdelávaní a príprave od septembra priniesla ešte niekoľko ďalších noviniek na zefektívnenie systému. Patria k nim napríklad zrušenie krátenia normatívu na žiakov v systéme duálneho vzdelávania, celkové zníženie byrokracie či zavedenie priamych platieb.


Téma TASR