V Petržalke opäť otvorí svoje brány festival Prebuď sa (s) knihou

TASR, 19. marca 2019 19:07

Tretíkrát ho pripravila Miestna knižnica Petržalka v Bratislave.

Bratislava 19. marca (TASR) - Výtvarné workshopy, divadelné predstavenia, hudobné koncerty, dramatizované čítania či stretnutia s tvorcami kníh, to všetko so sebou prináša štvordňový festival s názvom Prebuď sa (s) knihou. Tretíkrát ho pripravila Miestna knižnica Petržalka v Bratislave. Svoje brány otvorí v utorok podvečer v pobočke knižnice na Prokofievovej ulici.
Jedna z najväčších a najaktívnejších knižníc v Bratislavskom samosprávnom kraji (BSK) je Miestna knižnica Petržalka v Bratislave. Má 250-tisícový knižný fond v desiatich pobočkách. Foto: Štefan Puškáš

"Snahou knižnice je prebudiť v deťoch a mladých ľuďoch záujem o pôvodnú slovenskú tvorbu a predstaviť im slovenských autorov a ilustrátorov, ponúknuť potenciál práce s knihou, podporiť rozvoj sociálnych a komunikačných zručností," priblížila riaditeľka knižnice Katarína Bergerová. Festival má zároveň ukázať knižnicu nielen ako miesto na vypožičanie kníh, ale aj ako "bezpečný a príjemný" priestor, v ktorom sa dajú stretnúť inšpiratívni ľudia rôznych profesií.

Program je tradične venovaný škôlkarom, žiakom základných škôl, študentom stredných škôl i rodinám s deťmi. Prvýkrát je do festivalu zaradený aj program pre najmenšie deti. Pripravená je napríklad ukážka toho, ako pracovať s leporelami tak, aby boli pomôckou na učenie a hračkou zároveň, alebo ako trénovať pozornosť a rozvíjať priestorovú predstavivosť. Chýbať nebude ani koncert s hudbou v štýle swingu, džezu či rocku s textmi inšpirovanými zážitkami s deťmi.

"Počas festivalových dní všetci, ktorí majú radi výzvy, môžu absolvovať pobočkový maratón, ktorého podstatou je prejsť všetky pobočky miestnej knižnice. Za desať pečiatok z každej pobočky získajú maratónci odmenu," doplnila Bergerová.

Záštitu nad festivalom prevzala petržalská vicestarostka Jana Hrehorová. Presný program je na stránke knižnice a na jej sociálnej sieti. Vstup je bezplatný.

Téma TASR