V návrhu kolektívnej zmluvy bude aj požiadavka na valorizáciu platov

TASR, 9. novembra 2017 6:54

P.Ondek: Požiadame o vyslovenie nedôvery prezidentovi KOZ J. Kollárovi.

Bratislava 9. novembra (TASR) – Rada predsedov Konfederácie odborových zväzov (KOZ) SR rozhodla o tom, že v návrhu kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa KOZ SR bude požiadavka aj na valorizáciu tarifných platov pedagogických a odborných zamestnancov a učiteľov vysokých škôl. Uviedla to počas tlačovej konferencie v Bratislave viceprezidentka KOZ SR Monika Uhlerová.

Na snímke predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku Pavel Ondek počas brífingu po rokovaní Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku 12. októbra 2016 v Bratislave. Foto: TASR/Pavel Neubauer


Rada Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku (OZ PŠaV) zároveň uložila predsedovi zväzu Pavlovi Ondekovi nepodpísať kolektívnu zmluvu vyššieho stupňa na rok 2018 v prípade, ak nebude obsahovať ustanovenia týkajúce sa valorizácie platových taríf pedagogických a odborných zamestnancov a učiteľov vysokých škôl. "Chceme, aby do kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa išiel návrh, ktorý sme už dávno odsúhlasili, a to je minimálne šesť percent na valorizáciu platov zamestnancov, ako to je v programovom vyhlásení vlády," povedal Ondek.KOZ v návrhu kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa pre rok 2018 odsúhlasila navýšenie 4,8 percenta pre celú štátnu a verejnú správu. "Tento návrh sme dostali aj my. Vieme však, že programové vyhlásenie vlády hovorí o inom vyššom percente aj pre roky 2018, 2019 a 2020 a to o šesť percent od januára," povedal Ondek. Uhlerová uviedla, že je neprístupné, aby istá časť zamestnancov bola vylúčená z kolektívneho vyjednávania. "Na takúto podmienku nemôžeme pristúpiť, obzvlášť, ak by vyznela ako istý diktát zo strany nášho sociálneho partnera, s ktorým máme kolektívne vyjednávať. Chceme a budeme vyjednávať pre všetkých zamestnancov, ktorí sú združení v KOZ SR," poznamenala s tým, že v návrhu zmluvy bude uvedené navýšenie tarifných platov o 4,8 percenta pre všetkých a o šesť percent pre učiteľov.

OZ PŠaV zároveň vyzvala vládu SR, aby sa ku školstvu postavila zodpovedne a v zmysle programového vyhlásenia do budúcoročného rozpočtu vyčlenila dostatočné finančné prostriedky nielen v oblasti valorizácie platov všetkých zamestnancov školstva, ale aj na uskutočnenie zásadných zmien v systéme výchovy vzdelávania a vedy na Slovensku. Podľa Ondeka v opačnom prípade dôjde k ďalšiemu prehĺbeniu rozdielov vo výsledkoch kvality vzdelávania v porovnaní s vyspelými štátmi EÚ, čo môže katastrofálne následky pre ekonomiku celého štátu v budúcnosti.

Ondek poznamenal, že OZ PŠaV požiadalo, aby na najbližšom sneme členovia za odborový zväz školstva požiadali o hlasovanie za vyslovenie nedôvery prezidentovi KOZ SR Jozefovi Kollárovi.

Ministerka školstva, vedy, výskumu a šprotu SR Martina Lubyová (nominantka SNS) v pondelok (6.11.) médiám povedala, že bude bojovať za zvýšenie platov. "Som z toho smutná, dúfala som, že budú môcť byť riešení v rámci národnej tripartity kolektívneho vyjednávania. Prihovárala by som sa zato, aby v rámci odborárskej reprezentácie Konfederácie odborových zväzov (KOZ) SR sa s nimi rátalo, aby neboli z neho vylúčení. Podľa mňa by mali byť súčasťou kolektívneho vyjednávania," povedala Lubyová. Zároveň potvrdila, že sa bude za zvyšovanie platov v sektore školstva zasadzovať.


Téma TASR