ÚVZ SR: Chrípková sezóna sa začala, zatvorila osem materských škôl

TASR, 5. októbra 2018 14:43

Chorobnosť tak za týždeň vzrástla o 22,8 percenta.

Bratislava 5. októbra (TASR) - Prípadov chrípky počas uplynulého týždňa pribudlo. Lekári celkovo nahlásili 3188 prípadov chrípky a jej podobných ochorení, najviac ich bolo v Nitrianskom kraji. Chorobnosť tak za týždeň vzrástla o 22,8 percenta. Začiatok októbra sa považuje aj za začiatok chrípkovej sezóny.
Ilustračné foto Foto: TASR/František Iván

Celkovo lekári zaznamenali 40.467 akútnych respiračných ochorení vrátane chrípky. Chorobnosť vzrástla o 4,5 percenta. Ako ďalej informoval hlavný hygienik SR Ján Mikas, najviac chorých bolo v Nitrianskom, najmenej v Trenčianskom kraji. Najčastejšie ochoreli deti do päť rokov. Chrípkové prázdniny boli v ôsmich materských školách.

Chrípková sezóna trvá od 40. kalendárneho týždňa roka do 18. kalendárneho týždňa nasledujúceho roka, určila Svetová zdravotníctva organizácia (WHO). Je charakteristická zvýšenou chorobnosťou na akútne respiračné ochorenia vrátane chrípky a jej podobných ochorení.

Pokiaľ ide o chrípku, najdostupnejšou a najúčinnejšou špecifickou ochranou je podľa epidemiológov každoročné očkovanie. Na Slovensku ho hradia všetky zdravotné poisťovne. Najvhodnejší čas na očkovanie je počas jesenných aj zimných mesiacov až do objavenia sa epidémie chrípky.

Vírus chrípky sa šíri predovšetkým vzduchom pri kašľaní a kýchaní. Nie každé prechladnutie či kašeľ však automaticky znamená, že človek dostal chrípku. Tá prichádza náhle a sprevádzajú ju vysoké teploty, aj nad 40 stupňov, môžu sa pridružiť aj rôzne komplikácie. Na samotnú chrípku neúčinkujú antibiotiká.


Téma TASR