Učitelia odovzdali poslancom štafetový kolík

TASR, 13. decembra 2012 11:45

Drevený kolík s nadpisom Štafetový kolík štrajkujúcich škôl z rúk učiteľov prevzal šéf školského parlamentného výboru Mojmír Mamojka

Foto: Štefan Puškáš/TASR


Bratislava 13. decembra (TASR) - Učitelia zo škôl, ktoré zorganizovali štafetový štrajk, dnes poslancom odovzdali štafetový kolík.

"Vyzerá to tak, že dnešná parlamentná mimoriadna schôdza o stave školstva zrejme nebude, keďže ju budú bojkotovať poslanci Smeru, čiže tiež štrajkujú. Odovzdávame vám právom štafetový kolík, pretože v parlamente tiež bude štrajk, ktorý zruší schôdzu ohľadom školstva," povedal pri odovzdávaní kolíka učiteľ z bratislavskej Spojenej školy Novohradská Vladimír Crmoman.

Filozofia štrajkujúcich škôl a štrajkujúceho parlamentu je však podľa Crmomana odlišná. "Zatiaľ čo my bojujeme za spravodlivú vec, štrajk parlamentu je štrajkom, ktorý je prejavom skôr totalitnej moci a arogancie moci, lebo neprijať takú výzvu, hovoriť o takej dôležitej veci je aj nemorálne," vyhlásil pedagóg. Návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze podali opoziční poslanci z klubov SDKÚ, KDH a Most-Híd, aby tak vytvorili priestor na diskusiu o problémoch v školstve. Vláda v stredu (12.12.) schválila stanovisko, v ktorom tvrdí, že mimoriadna schôdza k situácii v školstve nebude mať v súčasnosti prínos. Jej konanie označila za politizujúce. Mimoriadna schôdza by sa mala uskutočniť dnes popoludní, poslanci však nemusia odhlasovať jej program.

Drevený kolík s nadpisom Štafetový kolík štrajkujúcich škôl z rúk učiteľov prevzal šéf školského parlamentného výboru Mojmír Mamojka (Smer-SD). Pri preberaní uviedol, že o školstve sa zrejme bude diskutovať. Na otázku, či by sám zahlasoval za to, aby sa schôdza uskutočnila, odpovedal: "Som za to, aby sa o tom diskutovalo, to je všetko, čo vám môžem povedať." Dodal, že ako učiteľ štrajkujúcich chápe, ale finančná situácia je zložitá.

Tu bude player


Učiteľom sa podľa Crmomana nepáči, že vláda rozhodla bez dohody s odborármi. Aj keď školskí odborári odmietli vládnu ponuku, kabinet zvýši platy školských zamestnancov o päť percent na budúci rok. Odborári však žiadali desaťpercentné zvýšenie platov. "Debaty boli veľmi intenzívne," oponoval šéf školského parlamentného výboru.

Školy z Bratislavy a ďalších miest, ktoré sa zapojili do štafetového štrajku, dnes popoludní rozhodnú, či budú bojkotovať polročnú klasifikáciu. Táto forma protestu, ktorú zvažujú, by spôsobila problémy najmä deviatakom a maturantom, ktorí potrebujú známky na prihlášky.

Téma TASR