TTSK ocenil úspešných študentov z medzinárodnej olympiády v Pekingu

TASR, 16. januára 2019 10:05

Patrili v konkurencii viac ako 200 účastníkov medzi najlepších.

Trnava 16. januára (TASR) - Predseda Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) Jozef Viskupič prijal v utorok (15. 1.) študentov, ktorí úspešne reprezentovali Slovensko na 12. medzinárodnej olympiáde z astronómie a astrofyziky v Pekingu. TASR informoval Patrik Velšic z odboru komunikácie TTSK.

TTSK ocenil úspešných študentov z medzinárodnej olympiády v Pekingu Foto: TTSK


Janka Švrčková zo Sobotišťa a Dejan Prokop z Galanty patrili v konkurencii viac ako 200 účastníkov z 39 krajín medzi najlepších. Súťaž sa skladala z troch častí, teoretickej, praktickej a dátovej. "V teoretickej časti sme počítali príklady z astronómie a astrofyziky, v praktickej sme riešili úlohy s ďalekohľadom, poznávanie hviezd na slepej mape a v dátovej sme spracovávali dáta z ďalekohľadov," opísala súťažný formát absolventka študentka senického gymnázia.

Švrčková zvládla svoje zadania na 91 percent a získala zlatú medailu. "Pre Janku bola zlatá medaila vyústením jej dlhodobej aktivity v odbore. Pred dvoma rokmi v Indii a pred rokom v Thajsku získala bronz. Teraz to vyvrcholilo zlatou medailou v Číne," uviedol k jej úspechom pre TASR vedúci astronomického krúžku v Sobotišti Svetozár Štefeček.

Švrčková a Prokop začali v tomto školskom roku štúdium na Matematicko-fyzikálnej fakulte na Karlovej univerzite v Prahe. "S Jankou sme sa poznali už predtým, stretávame sa na zrazoch mladých astronómov. Nechcel som veriť, keď pri vyhlasovaní výsledkov prečítali moje meno. O to viac ma to potešilo," doplnil Prokop. Obaja úspešní študenti vyjadrili presvedčenie, že by sa chceli po skončení univerzity vrátiť na Slovensko.

Predseda TTSK ocenil ich reprezentáciu kraja a celého Slovenska v zahraničí. "Príklady priťahujú a verím, že aj táto dvojica motivuje ďalších mladých ľudí študovať prírodné vedy. Dúfam, že sa im bude dariť v škole a v našej krajine budú také podmienky, aby sa dokázali na Slovensku uplatniť."Téma TASR