Technické a informačno-komunikačné odbory potrebujú väčšiu podporu

TASR, 19. marca 2017 8:37

Zhodli sa na tom zástupcovia Štátneho pedagogického ústavu (ŠPÚ) a IT Asociácie Slovenska (ITAS), ktorí hovorili okrem iného aj o väčšej motivácii pre štúdium týchto odborov.

Zástupcovia Štátneho pedagogického ústavu (ŠPÚ) a IT Asociácie Slovenska (ITAS) Foto: ŠPÚ


Bratislava 19. marca (TASR) - Technické a informačno-komunikačné technologické (IKT) odbory na stredných a vysokých školách na Slovensku potrebujú väčšiu podporu. Zhodli sa na tom zástupcovia Štátneho pedagogického ústavu (ŠPÚ) a IT Asociácie Slovenska (ITAS), ktorí hovorili okrem iného aj o väčšej motivácii pre štúdium týchto odborov. Jedným zo spoločných projektov v tomto smere by malo byť obnovenie ďalšieho vzdelávania učiteľov informatiky na základných a stredných školách. To bolo podporované v rokoch 2008-2011 z Európskeho sociálneho fondu.

"Učitelia sa v rámci projektu budú môcť zapojiť do troch kategórií vzdelávania na prvom aj druhom stupni základných a stredných škôl. Kategórie budú rozdelené aj podľa toho, či ide o učiteľov informatikov alebo neinformatikov," hovorí riaditeľ ŠPÚ Ľudovít Hajduk. Práve zlepšenie kvality pedagogického personálu a ich zodpovedajúceho finančného ohodnotenia by podľa neho malo byť jednou z podmienok pre zvýšenie kvality samotného štúdia daných odborov. Druhou podmienkou na zlepšenie situácie na trhu práce má byť zároveň motivácia mladých ľudí pre štúdiá predmetných odborov na školách.

Podľa ITAS chýba na Slovensku 10.000 IKT špecialistov. Ak nedôjde k zmene v prílive študentov na technických vysokých školách, tento počet sa môže po roku 2020 zdvojnásobiť. Pritom informačno-komunikačný priemysel je podľa oboch inštitúcií jedným z kľúčových sektorov hospodárstva krajiny.


Téma TASR