Takmer tritisíc zapojených mladých ľudí, to je výsledok Meet and Code

Školský servis, 16. novembra 2018 14:08

Ak by sa všetky oslovené deti a mladí ľudia rozhodli stať programátormi, výrazne by to pomohlo vyriešiť problém mnohých IT firiem.

Bratislava 16. novembra (SkolskyServis.sk) - Aj tak možno opísať výsledok iniciatívy Meet and Code, ktorá mala za cieľ spropagovať medzi nimi programovanie a svet kódovania. Na Slovensku ich oslovila viac ako 2 800, to je o 186 percent viac v porovnaní s rokom 2017.

Okrem nárastu čo sa týka počtu podujatí – z 29 na 41 je dôležitým aj fakt, že sa koncentrovali nielen na veľké, ale aj na menšie mestá a lokality, kde sa bežne podobné aktivity neorganizujú. Napríklad roadshow IT spoločnosti SAP, ktorá je iniciátorom projektu Meet and Code, navštívila aj základné školy v Hurbanove, Vrábloch či Komjaticiach. „Deti sú všade rovnaké, hravé a večne zvedavé. Videli sme, že ich svet robotiky okúzlil. Zároveň sme sa snažili spolu s občianskym združením FLL Slovensko, ktoré zastrešuje First Lego League u nás, motivovať školy, aby sa do tejto globálnej robotickej súťaže zapojili. Vlani sa nám to podarilo, verím, že to tak dopadne aj v tomto roku. A ktovie, možno sa niektorá škola vydá po stopách košického tímu TalentumSAP, ktorý sa môže pochváliť víťazstvom v jednom z finálových turnajov FLL,“ povedal generálny riaditeľ SAP Labs Slovakia Ján Ružarovský.

Meet and Code prebiehala v 22 krajinách starého kontinentu. Na 1 100 podujatiach v 513 mestách a komunitách sa zúčastnilo 52-tisíc mladých ľudí, 40 percent z nich boli dievčatá. Takmer štvrtina podujatí bola v mestách a obciach s menej ako 10-tisíc obyvateľmi, všetky sa mohli uchádzať o podporu vo výške 500 eur. Dôkazom, že aktivita mala svoj zmysel, je aj fakt, že až 86 percent účastníkov podujatí sa chce v programovaní a digitálnych témach ďalej vzdelávať.

Za aktivitou Meet and Code, ktorá sa snaží digitálne vzdelávať mládež a otvárať jej cestu k IT, stoja okrem spoločnosti SAP i charitatívne organizácie Haus des Stiftens a TechSoup Europe. Zároveň je aj súčasťou projektu EU Code Week.Téma TASR